Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Ten, který nikdy nevystřelil.‘ Sochu maršála Koněva opět kdosi posprejoval růžovou barvou

Česko

  10:43
PRAHA - Neznámý vandal opět posprejoval růžovou barvou sochu maršála Ivana Koněva v Praze 6. Na památníku se rovněž objevily rudě napsaná historická data 1968 a 1956 a nápis: „Ten, který nikdy nevystřelil.“ V minulosti již socha několikrát vzbudila kontroverze. Věc prošetřuje policie, řekla policejní mluvčí Andrea Zoulová

Růžovou barvou posprejovaná socha Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí Interbrigády v Bubenči. foto: MAFRA - PETR TOPIČ

Stalo se tak v noci na výročí konce druhé světové války v Evropě. Není to poprvé, co sprejeři využili státní svátek k vyjádření nesouhlasu se sovětským maršálem Koněvem. V minulosti byla socha posprejována několikrát. Naposledy se tak stalo při výročí Sametové revoluce v listopadu loňského roku.

Podle Zoulové vše nasvědčuje tomu, že neznámý pachatel sochu polil barvou v době od pondělních 19:00 do dnešních 04:00. „Momentálně policisté vyhodnocují dostupné kamerové záznamy z nejbližšího okolí,“ uvedla mluvčí. Případní svědci mohou informace volat na tísňovou telefonní linku 158. Vyšetřování je podle mluvčí na začátku, nebyla zatím stanovena škoda ani právní kvalifikace činu. „“S největší pravděpodobností se bude jednat o přečin poškození cizí věci,“ doplnila Zoulová.

U sochy přibude informační tabule

„Maršál Koněv už je zase růžovej. Za radnici konstatuju, že ho zase vyčistíme a dáme k němu během letošního června tři bronzové desky s českým, ruským a anglickým textem, jak to bylo doopravdy, aby to na něj stále dokola nesprejovali,“ uvedl místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN) . Praha 6 plánuje u Koněvovy sochy umístit informační tabule se stručným životopisem, který by připomínal i negativní pohled na maršálovu historickou roli. Letos v lednu se proti tomu ohradila skupina velvyslanců postsovětských zemí, podle českého ministerstva zahraničí ale rozhodnutí o soše přísluší Praze 6.

Růžovou barvou posprejovaná socha Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí...

Socha Ivana Stěpanoviče Koněva stojí na náměstí Interbrigády v Bubenči v Praze 6. Problematická minulost sovětského vojevůdce vzbuzuje mezi Pražany spory. Část oceňuje jeho zásluhu jako velitele armád, které za druhé světové války osvobodily Prahu, jiní zase připomínají jeho roli v krvavém potlačení maďarské revoluce v roce 1956.

Růžovou barvou posprejovaná socha Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí...
Růžovou barvou posprejovaná socha Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí...

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 - 1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci II. světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl ale také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby známé zdi.

V listopadu 2014 sochu někdo od pasu dolů natřel růžovou barvou. Loni v listopadu někdo na podstavec sochy rudou barvou nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. Moskva nad posprejováním podstavce sochy loni v listopadu vyjádřila pobouření. „Jsme pobouřeni vandalským aktem proti pomníku maršála I.S. Koněva, který se stal 23. listopadu v Praze,“ uvedlo na svých webových stránkách ruské ministerstvo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!