Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jana Rokose zavraždili zvlášť trýznivě

Česko

  9:32
ÚSTÍ NAD LABEM - Před ústeckým krajským soudem stanuli osmatřicetiletá Antonie Stašková a padesátiletý Pavel Grepl, kteří jsou obžalováni z vraždy pětiletého syna Staškové Jana Rokose. Motivem činu prý byla pomsta otci chlapce Romanu Rokosovi. Oběma obžalovaným hrozí až výjimečný trest.

Tělo uneseného Jana Rokose (na snímku) objevili v pátek mostečtí strážníci. Pitva prokázala, že příčinou smrti byly dvě bodné rány do hrudi. Z vraždy policie obvinila matku a jejího přítele.

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová u soudu řekla, že podle důkazů dvojice chlapce zavraždila 9. prosince loňského roku mezi obcemi Žďárek a Strážky na Ústecku, a to zvlášť trýznivým způsobem. Matka se prý nejdřív syna pokusila zabít vpíchnutím vzduchu injekční stříkačkou do žil. Grepl ho zatím držel, aby se nebránil. Když se ukázalo, že injekce syna nezabila, matka ho odvedla stranou a dvakrát ho bodla do hrudi nožem. Chlapec prý ještě několik desítek minut žil, údajně sténal a naříkal. Grepl ho pak zadusil.Obžalování Antonie Stašková (druhá zprava) a její přítel Pavel Grepl (vlevo).

Oběť pak vložili do předem připraveného hrobu, odkud ji několikrát vytáhli. Mrtvolu chlapce našli strážníci 28. prosince ve Zlatnících na Mostecku. Grepl se dnes u soudu k činu přiznal. Na začátku svého výslechu řekl, že je mu vše líto.

několikrát svoji výpověď přerušil pláčem. Podle něho Stašková vraždu hocha plánovala již od května loňského roku, kdy ho unesla, údajně chtěla zabít i sebe.

Grepl vyhrabal postupně celkem tři jámy, jednu na Moravě a dvě u Ústí nad Labem, do kterých chtěla svého syna a sebe Stašková uložit. Během výpovědi Grepl potvrdil tvrzení, která u soudu přednesla státní zástupkyně. Doznal se k tomu, že chlapce opravdu držel na klíně, když mu matka píchala vzduch do ruky. Tvrdí, že Stašková pak syna dvakrát bodla nožem, stál údajně dva metry daleko a nedokázal tomu zabránit. U soudu
řekl, že nožem, kterým hocha bodla, krájeli chleba, a to i po vraždě. Dodal, že zraněného chlapce chtěl odvézt do nemocnice, ale Stašková mu to nedovolila. Tvrdí, že ji miloval, po zatčení proto také zpočátku tvrdil, že chlapce bodl on. Nyní přiznal, že umírajícího chlapce udusil rukou.

"Nechtěl jsem, aby se trápil," uvedl. Stašková tvrdí, že svého syna nožem nebodla. Řekla, že syna unesla, protože ho milovala a u jeho otce se mu nelíbilo. Vypověděla, že ho bodla
stříkačkou, protože ji Grepl k tomu donutil, vše údajně byl jeho nápad a chtěl zabít i ji. "Píchla jsem ho ale vedle," řekla s pláčem. K připravenému hrobu pak prý hocha dovedl její druh, kde ho bodl. Údajně slyšela jen křik, když doběhla na místo, viděla ho ležet na zemi. Dodala, že vraždě nedokázala zabránit.

Psychiatrička: resocializace je možná
Soudní znalkyně z oboru psychiatrie a psychologie dnes u soudu řekly, že oba obžalovaní mají poruchu osobnosti, jejich resocializace je však podle nich možná. Podle jejich názoru byla ve dvojici dominantní Stašková, naopak Grepl byl na ní závislý, ačkoli byl schopen z této závislosti se vyvázat. Podle psycholožky byla jednoznačným motivem vraždy ze strany Staškové nenávist k otci chlapce Romanu Rokosovi. Údajně za žádnou cenu nechtěla dopustit, aby se mu syn vrátil zpět. Dodala, že Stašková tvrdí, jak syna měla ráda, ale není takového citu prý schopna.

Otec chlapce Roman Rokos, který jednání soudu sleduje, novinářům řekl, že doufá v co nejvyšší trest. Dodal, že dodnes nepochopil motiv vraždy, kdy se mu jeho bývalá partnerka snažila pomstít.

Soud bude v projednávání případu pokračovat v úterý ráno. Podle soudce Ivana Elischera jsou předvoláni otec chlapce, jeho přítelkyně, příbuzní obžalovaných a policisté.Výběr hlavních událostí kolem případu vraždy pětiletého Jana Rokose, z níž jsou obžalováni jeho matka Antonie Stašková a její přítel Pavel Grepl:

Květen 2007 - Okresní soud v Táboře svěřil tehdy čtyřletého Jana Rokose z Tábora do výchovy jeho otce devětadvacetiletého Romana Rokose. U matky a dřívější Rokosovy partnerky, osmatřicetileté Antonie Staškové, měl chlapec trávit část víkendů.
- Stašková si podle tisku chlapce brzy po rozhodnutí soudu vyzvedla od jeho otce a dítě nevrátila. S novým partnerem, devětačtyřicetiletým Pavlem Greplem, se začali skrývat. 
- Otec chlapce Roman Rokos se obrátil na policii s tím, že syn byl unesen. Chlapce od jeho zmizení poté sám hledal po celé republice. O pomoc se později obrátil i na ombudsmana, stěžoval si na pomalou práci justice i na údajně liknavý postup policie. Obával se o chlapcův život. Zjistil totiž, že Staškové soud už dříve jedno dítě (nyní osmnáctiletou dceru) kvůli týrání odebral, další dvě jí zemřely jako batolata.


4. června 2007 - Táborský soud vydal předběžné opatření s tím, že o chlapce má pečovat jeho otec Roman Rokos.

22. července 2007 - Policisté začali po chlapci Janu Rokosovi pátrat nažádost jeho otce.

23. července 2007 - Stašková se podle tisku dostavila i se synem na policejní služebnu v Lázních Kynžvart na Chebsku. Policisté matku s chlapcem propustili, k odebrání dítěte údajně neměli oprávnění.

Srpen 2007 - Policie vyhlásila po chlapci a jeho matce Celostátní pátrání. Pohřešování syna předtím policii ohlásil jeho otec, jemuž Stašková dítě nevydala.

19. října 2007 - Policie zveřejnila pátrání po chlapci v médiích s tím, že je od srpna údajně s matkou a jejím druhem na neznámém místě.

11. listopadu 2007 - Druh Staškové Grepl podle tisku natankoval benzin u čerpací stanice v Těšeticích na Olomoucku a odjel bez zaplacení. Policisté jej tehdy nevypátrali.

9. prosince 2007 - Podle dostupných údajů matka dítěte Stašková a její partner Grepl chlapce údajně zabili dvěma ranami nožem u Žďárku na Ústecku, kde ho i zahrabali. Dvojice pak prý tělo vykopala a vozila v kufru auta.

28. prosince 2007 - Tělo mrtvého dítěte objevili mostečtí strážníci v zaparkovaném osobním voze v Českých Zlatníkách na Mostecku. V automobilu byli s chlapcem i Stašková a Grepl. Policie dvojici obvinila z vraždy dítěte.

31. prosince 2007 - Ústecký okresní soud poslal Staškovou a Grepla do vazby.

3. ledna 2008 - Karlovarští policisté začali prošetřovat Okolnosti úmrtí dvou synů Staškové, kteří zemřeli jako několikaměsíční v letech 1989 a 1992. Oba případy policie podle svého prohlášení tehdy vyšetřovala a spáchání trestného činu nezjistila.

14. ledna 2008 - Odbor dohledu ministerstva spravedlnosti dospěl k závěru, že táborský okresní soud postupoval v případu pětiletého Jana Rokose v souladu se zákonem.

14. března 2008 - Vedení policie oznámilo, že nezjistilo pochybení při policejním pátrání po zavražděném Janu Rokosovi. Otec dítěte tyto závěry označil za výsměch. Již dříve uvedl, že hodlá podat žádost o náhradu škody na ministerstvo vnitra a v případě neúspěchu se chystá žalovat stát.

20. června 2008 - Státní zástupkyně podala na Staškovou a Grepla obžalobu z vraždy pětiletého Jana Rokose. Podle tisku z obžaloby vyplynulo, že dítě usmrtili zvlášť trýznivým způsobem ze zavrženíhodných pohnutek. Hrozí jim až výjimečný trest.

11. srpna 2008 - Stašková a Grepl stanuli před ústeckým  krajským soudem.

Autor: