Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud potrestal vrahy pětiletého Jana Rokose

Česko

  11:50
ÚSTÍ NAD LABEM - Ústecký krajský soud potrestal vraždu pětiletého Jana Rokose. Jeho matku Antonii Staškovou poslal do vězení na dvacet čtyři let, jejího přítele Pavla Grepla na dvacet. Dvojice chlapce zabila dvěma ranami nožem do hrudi a dušením loni 9. prosince mezi obcemi Žďárek a Strážky na Ústecku. Podle státní zástupkyně Lenky Bradáčové byla motivem činu pomsta otci chlapce Romanu Rokosovi. Rozsudek není pravomocný, Grepl se na místě odvolal, Stašková a státní zástupkyně si ponechaly lhůtu pro odvolání.

Obžalování Antonie Stašková (druhá zprava) a její přítel Pavel Grepl (vlevo).

Matka se podle soudu svého syna nejdříve pokusila zabít vpíchnutím vzduchu injekční stříkačkou do žil. Grepl ho zatím držel, aby se nebránil. Soudní znalec během soudu řekl, že takto nemohli chlapce zabít. Podle Bradáčové již tento čin byl pokusem o vraždu.

Když se ukázalo, že injekce syna nezabila, matka ho odvedla stranou a dvakrát bodla do hrudi nožem. Chlapec prý ještě několik desítek minut žil, údajně sténal a naříkal. Grepl ho pak zadusil. Podle znalců zemřel na udušení, ale v okamžiku, kdy umíral na bodné rány.

Dvojice oběť vložila do předem připraveného hrobu, odkud ji později opakovaně vytáhla. Mrtvolu chlapce našli strážníci a policisté loni 28. prosince během náhodné kontroly v autě ve Zlatnících na Mostecku.

Grepl a Stašková po celou dobu vypovídali odlišně, rozpory mezi jejich tvrzeními se nepodařilo odstranit ani při vzájemné konfrontaci. Grepl se doznal k tomu, z čeho ho vinila státní zástupkyně. Stašková přiznala, že chlapci vbodla do těla vzduch. Nožem ale podle ní chlapce bodl Grepl.

Soud oba potrestal i za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí, protože chlapce nepředali jeho otci, kterému ho loni na jaře svěřil soud.

Autor: