Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jeden podpis by hermeticky uzavřel Česko. Opozice brojí proti Chovancově plánu

Česko

  7:00
PRAHA - Zavřít hranice jedním podpisem? Politiky nově rozděluje pravomoc, o kterou usiluje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle připravovaného paragrafu by totiž stačilo pouze rozhodnutí šéfa vnitra na „neprodyšné“ uzavření státní hranice. Opozice burcuje: Zákon nesmí projít.

Ministr vnitra Milan Chovanec vystoupil 28. listopadu v Praze na briefingu po jednání Ústředního krizového štábu foto: ČTK

Kritizovaný paragraf už Chovancův úřad poslal na vládní stůl. Úředníci v důvodové zprávě mimo jiné zmiňují, že stávající zákon neumožňuje pružně reagovat na neočekávaná bezpečnostní rizika. Jako příklad uvádí teroristický útok Anderse Breivika z roku 2011 v Norsku. Bezprostředně po bombovém útoku v Oslu a následném masakru na ostrově Utoya totiž Norsko i Švédsko zavedly hraniční kontroly, zdůrazňuje vnitro. V Česku by přitom takové opatření musela schválit vláda.

Jaké další změny návrh zákona přináší:

  • Povinnost zřídit policejní cely a azylové prostory na českých letištích, které ročně odbaví více než milion cestujících. 
  • Ředitelství služby cizinecké policie bude oprávněno nahlížet do záznamů o příletech a odletech letadel ve vnějším prostoru.
  • Hraniční policie bude moci v desetikilometrovém úseku podél hranic bez povolení vjíždět a vstupovat na soukromý pozemek i bez dovolení vlastníka (např. v případě pronásledování podezřelých osob). Policie má povinnost uvést pozemek nebo majetek do původního stavu, případně vyplatit odškodnění.

Návrh detailně popisuje, že v případě ohrožení by mohlo „dojít k obnovení ochrany hranic v téměř předschengenské podobě – tj. se systematickou kontrolou všech cestujících a zákazem překračování zelené hranice (tedy mimo hraniční přechod - pozn. red.).“ K odříznutí Česka od Schengenu by nově stačil podpis ministra vnitra. Tedy by nebylo potřeba posvěcení vlády.

Platnost mimořádného opatření by měla být nejvýše pět dní. „Během této doby může být přijato nařízení vlády, které umožní ve znovuzavedení pokračovat (případně i se změněnými parametry znovuzavedení); v opačném případě znovuzavedení vyhlášené ministrem vnitra po 5 dnech automaticky skončí,“ píše se v důvodové zprávě. Ministerstvo v ní také zmiňuje, že Česko zatím nikdy k takovému kroku nepřistoupilo.

Příliš velká pravomoc

Někteří zástupci opozice si ale myslí, že tím bude do rukou ministra soustředěna příliš velká pravomoc. „Nesouhlasím s tak významnou a výlučnou pravomocí ministra vnitra. Měl by větší moc a vliv než předseda vlády. Tak mimořádné opatření by mělo vzejít z jednání bezpečnostní rady státu a poté by je měla projednat vláda,“ řekla serveru Lidovky.cz poslankyně za ODS Miroslava Němcová. Podobně reagoval i poslanec za TOP 09 Marek Ženíšek. „Nevidím důvod, proč by měl mít ministr vnitra sám takovou pravomoc,“ řekl serveru Lidovky.cz.

PSALI JSME:

Jiní opoziční poslanci však návrh naopak podporují. Europoslanec za ODS Jan Zahradil si myslí, že návrh je v pořádku. „Takové rozhodnutí musí být operativní,“ řekl serveru Lidovky.cz. „Aspoň bude zcela jasná odpovědnost za případné nesprávné rozhodnutí,“ dodal k tomu jeho stranický kolega Pavel Blažek.

Nové zákony pro novou dobu

Podle Chovance se bezpečnostní situace ve světě zkrátka mění a Česká republika musí být schopná adekvátní a rychlé reakce. „Návrh má jediný smysl, a to maximálně rychle zajistit bezpečnost občanů v případech, kdy bude nutné při ochraně hranic okamžitě jednat,“ řekl ministr serveru Lidovky.cz. Podle něj jde o „naprosto legitimní možnost, která má navíc pouze dočasný charakter a lze ji využít jen v konkrétních případech.“

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zvýšení pravomoci pro Chovance také za problém nepovažuje. „Jde o možnost, která je plně v souladu s evropskou legislativou. Primární kompetenci zavést ochranu hranic bude mít samozřejmě i nadále vláda, nicméně tento postup se v praxi může ukázat jako zdlouhavý. Proto je vhodné mít v záloze i takové opatření, kterým dokážeme v přesně daných situacích reagovat prakticky okamžitě,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...