Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus má smůlu: za soudci přijíždí Zeman, jeho případ musí počkat

Česko

  7:00
PRAHA - Ústavní soudci měli původně jednat o osudu minulého prezidenta – místo toho je čeká diskuse s tím současným. Miloš Zeman poprvé v roli hlavy státu míří do Brna. Pracovní neveřejné jednání pléna soudu, které má jako hlavní bod senátorskou ústavní žalobu na Václava Klause, se tak dnes neuskuteční.

Miloš Zeman foto: ČTK

„Přesouvá se na středu,“ potvrdil LN šéf soudního protokolu Vlastimil Göttinger. Soudci se přitom od 5. března, kdy ústavní žalobu obdrželi, stále neshodli, zda jsou o výhradách směřujících proti již bývalému prezidentovi oprávněni jednat. Na postupu se jich musí shodnout devět z nynějších dvanácti.

Před dvěma týdny další společnou diskusi odročili na úterý. Klausův advokát Marek Nespala, kterého soudci požádali o vyjádření k procedurálním otázkám, navrhl řízení zastavit.

ČTĚTE DÁLE:

Už dříve snahu Klause žalovat označil za pokus o čistou mstu, podle něj připadá v úvahu maximálně ztráta padesátitisícové měsíční renty a stejně vysoké náhrady, která Klausovi přísluší. Zákony počítají i se ztrátou práva znovu na prezidenta kandidovat.

Pokud by řízení mělo pokračovat, museli by soudci minimálně deset dnů předem nařídit i ústní jednání. A vyžádat si také Klausovo stanovisko. Bez něj rozhodnout nesmějí.

O ústavní žalobě spíš ticho, asi proberou kandidáty na soudce

Problém ústavní žaloby by mohl být ožehavým tématem i při dalším setkání. Předseda soudu Pavel Rychetský si už vysloužil kritiku od spolku Šalamoun za to, že přistoupil na jednání s Milošem Zemanem o tom, kdo by měl být novým ústavním soudcem.

Neoficiální informace ze soudu tak naznačují, že téma žaloby pro Klausovu velezradu zůstane spíše „u ledu“. Zeman se v Brně setká nejen s členy Ústavního soudu, ale také se šéfy obou nejvyšších soudů Ivou Brožovou a Josefem Baxou či s nejvyšším návladním Pavlem Zemanem.

Prezidentova mluvčí Hana Burianová bez podrobností uvedla, že na programu je i jednání s možnými kandidáty na místo ústavních soudců, kterých je nyní 12 místo 15. Dalším sedmi přitom mandát vyprší v následujících měsících. Mezi skloňovanými jmény jsou právě i Brožová a Baxa, ale také Jaroslav Fenyk či Irena Pelikánová.

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...