26. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus má smůlu: za soudci přijíždí Zeman, jeho případ musí počkat

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA Ústavní soudci měli původně jednat o osudu minulého prezidenta – místo toho je čeká diskuse s tím současným. Miloš Zeman poprvé v roli hlavy státu míří do Brna. Pracovní neveřejné jednání pléna soudu, které má jako hlavní bod senátorskou ústavní žalobu na Václava Klause, se tak dnes neuskuteční.

„Přesouvá se na středu,“ potvrdil LN šéf soudního protokolu Vlastimil Göttinger. Soudci se přitom od 5. března, kdy ústavní žalobu obdrželi, stále neshodli, zda jsou o výhradách směřujících proti již bývalému prezidentovi oprávněni jednat. Na postupu se jich musí shodnout devět z nynějších dvanácti.

Před dvěma týdny další společnou diskusi odročili na úterý. Klausův advokát Marek Nespala, kterého soudci požádali o vyjádření k procedurálním otázkám, navrhl řízení zastavit.

ČTĚTE DÁLE:

Už dříve snahu Klause žalovat označil za pokus o čistou mstu, podle něj připadá v úvahu maximálně ztráta padesátitisícové měsíční renty a stejně vysoké náhrady, která Klausovi přísluší. Zákony počítají i se ztrátou práva znovu na prezidenta kandidovat.

Pokud by řízení mělo pokračovat, museli by soudci minimálně deset dnů předem nařídit i ústní jednání. A vyžádat si také Klausovo stanovisko. Bez něj rozhodnout nesmějí.

O ústavní žalobě spíš ticho, asi proberou kandidáty na soudce

Problém ústavní žaloby by mohl být ožehavým tématem i při dalším setkání. Předseda soudu Pavel Rychetský si už vysloužil kritiku od spolku Šalamoun za to, že přistoupil na jednání s Milošem Zemanem o tom, kdo by měl být novým ústavním soudcem.

Neoficiální informace ze soudu tak naznačují, že téma žaloby pro Klausovu velezradu zůstane spíše „u ledu“. Zeman se v Brně setká nejen s členy Ústavního soudu, ale také se šéfy obou nejvyšších soudů Ivou Brožovou a Josefem Baxou či s nejvyšším návladním Pavlem Zemanem.

Prezidentova mluvčí Hana Burianová bez podrobností uvedla, že na programu je i jednání s možnými kandidáty na místo ústavních soudců, kterých je nyní 12 místo 15. Dalším sedmi přitom mandát vyprší v následujících měsících. Mezi skloňovanými jmény jsou právě i Brožová a Baxa, ale také Jaroslav Fenyk či Irena Pelikánová.

Najdete na Lidovky.cz