Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jednat s Klausem nemá smysl, jen kritizuje, říká Nečas

Česko

  8:52
PRAHA - Premiér a předseda ODS Petr Nečas nevidí důvod, proč by měl jednat s bývalým šéfem strany a exprezidentem republiky Václavem Klausem. V jeho kritice vlády není návrh řešení, řekl Nečas. O svém vztahu k ODS rozhoduje především sám Klaus, podotkl premiér a informace o možné Klausově kandidatuře na poslance Evropského parlamentu označil za spekulace.

Václav Klaus (vlevo) a Petr Nečas. foto: Roman VondroušČTK

"Pan prezident (Klaus) se s ODS rozešel a řekl, že je to nevratný, konečný krok," řekl Nečas v rozhovoru pro MF Dnes. Klausovu kritiku současné vlády označil za osobní názory projevené svobodným člověkem ve svobodné společnosti. "Mimochodem v těch jeho názorech není žádný návrh, tam je jen kritika," dodal.

ČTĚTE VÍCE:

Klaus vládu kritizoval v polovině května na přednášce na Vysoké škole ekonomické. Kabinet podle něj nedává najevo, že si je vědom vážnosti propadu české ekonomiky a že s tím chce něco dělat. Bývalý prezident se vyslovil pro hlubokou změnu a transformaci systému. Nečas kritiku odmítl už tehdy, vláda podle něj od roku 2010 prosadila řadu reformních změn, i když v podobě koaličních kompromisů.

Ideová a personální krize, řekl Klaus

Později při návštěvě ideové konference jihočeské ODS, na niž ho pozval ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, Klaus prohlásil, že ODS se nachází v ideové i personální krizi. O návratu mezi občanské demokraty nicméně neuvažuje, věří ale, že i přes ztrátu řady voličů se strana opět zvedne, řekl. Že by Klause ve svých řadách opět rádi přivítali, se v minulosti vyjádřili někteří významní členové ODS.


Podobně někteří členové ODS uvedli, že by bylo přínosem Klausovo působení v Bruselu. "To jsou jenom spekulace, které nemá význam rozvíjet," podotkl Nečas.

'Zeman si osahává terén'

Na adresu současného prezidenta Miloše Zemana premiér řekl, že ověřuje, kam až je možné napnout pravidla fungování ústavního systému. "Nově zvolený prezident si osahává terén, navíc je povzbuzen podle mého názoru nepravdivou hypotézou, že prezident zvolený v přímé volbě má jakoby větší mandát," řekl Nečas deníku.

O Zemanově snaze rozšířit prezidentské pravomoci hovořili někteří politici v souvislosti se sporem mezi ním a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem o jmenování velvyslanců nebo v souvislosti se sporem o jmenování literárního historika Martina C. Putny profesorem.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat