Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Klaus: Nad jmenováním Putny bych si povzdechl

Česko

  12:04
PRAHA - Bývalý prezident Václav Klaus přímo neřekl, zda by on jmenoval literárního historika Martina C. Putnu profesorem. Jeho nástupce Miloš Zeman jmenování Putny odmítá, důvody neuvedl a svým krokem pobouřil akademickou obec i řadu politiků. Klaus nicméně řekl, že on za svá dvě funkční období všem návrhům na jmenování profesorů vyhověl, ač nad některými "vzdychal". Dodal, že by si povzdechl i nad jmenováním Putny.

Prezident Václav Klaus přednesl 7. března v Praze projev při příležitosti konce svého mandátu. foto: ČTK

Připomněl také, že spor o to, jak se má vykládat výraz "prezident jmenuje" uvedený v ústavě a dalších zákonech, ho provázel po celou dobu ve funkci hlavy státu.

Spor o pravomoci

"Je to spor vážný, je to spor o ústavní pravomoci prezidenta. Deset let jsem se utkával s problémem, co znamená podle naší nepřesné ústavy slovo 'jmenuje'. Znamená to, že je pošťákem, který automaticky podepíše všechno, co je mu posláno na stůl. Nebo to znamená, že když jmenuje prezident, tak je to jeho zodpovědnost a on o tom má něco říci," řekl  novinářům Klaus před autogramiádou svých knih na literárním festivalu Svět knihy v Praze.

Na otázku, jestli by Putnu on sám jmenovat, Klaus přímo neodpověděl. "Za těch deset let jsem všechny jmenoval. A někdy jsem vzdychal hodně a někdy méně," uvedl. Podle něj se celá věc nedá vyřešit bez jasné definice v ústavě.

Podpora Putny ze zahraničí

Putna dnes ČT a ČTK řekl, že už se mu ozvali podporovatelé ze zahraničí. "Aniž já bych něco inicioval, už mi napsali první kolegové, americký profesor James Pontuso, a chystá se nějaká větší akce na moji podporu ze strany zahraničních bohemistů. Vzniká to v Londýně a půjde to zřejmě přes Londýn, Německo a Spojené státy," řekl Putna na literárním festivalu Svět knihy.

ČTĚTE TAKÉ:

Putna se nechce do věci nadále plést, když o tom jedná univerzita. V akademické obci, nejenom na Karlově univerzitě, to podle něj ale vře. Putna považuje celý spor za spor kompetencí. Doufá, že se vyřeší mezi rektorátem, ministerstvem školství a prezidentem. "Čím méně politické to bude, tím to bude lepší pro všechny strany," řekl. Nejmenování profesorem by prý nebral nijak tragicky. "Pracovně to neznamená nic, učím na fakultě humanitních studií a budu tam učit nadále," dodal.

Zeman důvody rozhodnutí nezveřejnil, prý aby Putnu neponížil. Podle rektora UK Václava Hampla ale musí mít vážné důvody, jinak by šlo o nepřijatelný mocenský zásah. Hrad později oznámil, že žádné oficiální stanovisko, koho Zeman jmenuje profesorem, ještě neexistuje.

Kritika i ocenění Zemana

K Zemanovu postoji se kriticky vyjádřil například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nebo šéf poslanců ODS Marek Benda. Ocenil ho naopak opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný, který za něj Zemanovi poděkoval. Proč tak učinil, není jasné.

Podle některých hlasů z církevních kruhů je možné, že určitým hodnostářům mohou vadit Putnovy liberální postoje, sexuální orientace či účast na pochodu homosexuálů. Média spekulovala o tom, že by za odmítavým postojem k Putnově jmenování mohl být i jeho kritický postoj k Zemanovi. Putna (1968) je literární historik a kritik, zabývá se zejména katolickou literaturou. Ocenění došla řada jeho knih, loni například obdržel Cenu Toma Stopparda za knihu Václav Havel - Duchovní portrét v rámu české kultury 20. století.

Autoři: ,