Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Jde o komunistickou praktiku, říká Putna o Zemanově zamítnutí

Česko

  13:06
PRAHA - Prezident Miloš Zeman se rozhodl nejmenovat literárního historika a pedagoga Martina C. Putnu profesorem. "Prezident není ten, který rozhoduje, ale ten, který uděluje diplom, " říká Putna v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Prezident Zeman odmítá říct, proč vás nechce jmenovat profesorem. Důvody prý řekne u soudu, pokud se na něj obrátíte. Uvažujete o tom?
V tuto chvíli jedná Karlova univerzita a já to nechávám na ní. Co bude potom, bude potom.

O Zemanově rozhodnutí čtěte zde:

Lidovky.cz: Kdy jste se dozvěděl, že vás prezident Zeman nechce jmenovat profesorem?
Volal jsem ve čtvrtek na rektorát, tam o tom dopoledne nic nevěděli a byli velmi překvapeni. Až pozdě odpoledne mi volal děkan fakulty s tím, že se to dozvěděl z rektorátu a že je tím samozřejmě šokován.

Lidovky.cz: Myslíte si, že za negativní postoj prezidenta může vaše kritika?
Jestli máte nějaké jiné vysvětlení, povězte mi ho. Já jiné nemám. Já oficiálně nic nevím. Dozvěděl jsem se jen z univerzitních kruhů, že mě prezident odmítl jmenovat.

Lidovky.cz: Pustíte se s prezidentem Zemanem do křížku?
V tuto chvíli se jednání ujala Karlova Univerzita, pan rektor vydal ráno vyjádření, že povede nějaké jednání s Hradem, takže já žádné kroky podnikat nebudu. A myslím, že je to tak dobře, protože jedná univerzita, nikoli já. Tím je naznačeno, že se právě nejedná jen o osobní spor. Podstatný je na tom spor kompetenční, spor o právní stát. Pokud je v zákoně psáno, že prezident jmenuje profesory, co to tedy v praxi znamená? Znamená to, že o nich rozhoduje? Dosud tomu tak nikdy nebylo. Je jakési pravidlo, zvyklost, právní tradice, že prezident není ten, který rozhoduje, ale ten, který uděluje diplom. A to ne sám za sebe, ne za Václava Klause nebo za Miloše Zemana, ale jménem českého státu.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Víte o nějakém podobném případě, kdy prezident otálel se jmenováním?
Bylo to v jednom případě za prezidenta (Václava) Klause, kdy to ale bylo potichu zdržováno. Nakonec ke jmenování po nějakých průtazích stejně došlo. Neznám ty detaily, ale jeden pokus nastal. Předtím to velmi hojně dělali komunisté. To je komunistická praktika v letech 1945 až 1948, kdy komunisté ještě neměli úplnou vládu, ale už měli velmi silný vliv. Zdržovali a bojkotovali jmenování nepohodlných profesorů. Zdržovali, zdržovali, až po tom, když byl únor 1948 - dotyční se profesory samozřejmě nestali, případně putovali do komunistických lágrů. Jako je příklad známého historika (Zdeňka) Kalisty a mnoha jiných případů.

Lidovky.cz: Berete celou záležitost osobně?
Osobně to pro mě neznamená nic zvláštního. Mám pracovní program, v sobotu jdu na knižní veletrh, kde budu mít pořad s maďarským spisovatelem a mám rozdělané nějaké knihy, na kterých pracuji.  Vrátím se ke své práci, protože ta práce je to, co mě baví.