Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jiří Bělohlávek stane v čele České filharmonie

Česko

PRAHA Novým šéfdirigentem České filharmonie (ČF) se stane dirigent Jiří Bělohlávek. Včera podepsal smlouvu a funkce se zřejmě ujme na podzim roku 2012.

Čtyřiašedesátiletý Bělohlávek v současnosti působí na prestižním šéfdirigentském místě u Symfonického orchestru BBC v Londýně, kde mu smlouva v roce 2012 skončí. V tomtéž roce opustí místo šéfdirigenta ČF Izraelec Elijahu Inbal.

Vedení filharmonie o podpis smlouvy s Jiřím Bělohlávkem, který je považován za nejúspěšnějšího českého dirigenta, dlouho usilovalo. Jednalo s ním jako s jediným oficiálním kandidátem. Slibuje si od něj mimo jiné i posílení pozice na mezinárodní hudební scéně.

Českou filharmonii prověřovali na podzim auditoři, kteří zjistili pochybení v řízení instituce v uplynulých dvou letech, za tu dobu se zde vystřídali tři generální ředitelé. Z managementu filharmonie odchází finanční šéf, ČF ukončí spolupráci i s manažerkou orchestru. Příspěvkovou organizaci, hospodařící s dvousetmilionovým rozpočtem, vede dočasně ministrův náměstek Radek Zdráhal, od 1. února převezme vedení ředitel Mareček. Mluvčí ministerstva kultury už dříve řekl, že až se vyřeší personální obsazení, vyčlení ministerstvo „tolik peněz, kolik bude potřeba“. Filharmonici si několikrát stěžovali na nízké platy v porovnání s některými zahraničními orchestry. Průměrný měsíční plat hráče ČF činí 28 000 korun hrubého, patří ale k nejvyšším v porovnání s ostatními symfonickými tělesy v republice.

Bělohlávek měl v minulosti stanout v čele opery Národního divadla v Praze. Nenastoupil však, mimo jiné proto, že ND nedostalo původně slíbené peníze na angažování kvalitních zahraničních umělců. Z podobných důvodů nenastoupil před šesti lety do funkce uměleckého šéfa Slovenské filharmonie. V ČF již v letech 1990 až 1992 jako šéfdirigent působil. Jeho odchod znalci hodnotili jako historickou chybu, která zahájila v tělese dvacetiletou krizi. Filharmonici si tehdy v tajných volbách místo něj zvolili Němce Gerda Albrechta za prvního cizího šéfdirigenta. Bělohlávek se na protest proti způsobu volby své funkce vzdal. Spolupráci s ČF ale nikdy nepřerušil.

Autor: