Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Pražském jaru vystoupil orchestr BBC s Bělohlávkem

Kultura

  7:00
PRAHA - Po čtyřech letech se v neděli do zaplněné Smetanovy síně Obecního domu vrátil londýnský Symfonický orchestr BBC se svým českým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. V jejich podání zazněl Koncert pro dva smyčcové orchestry od soudobého britského skladatele Michaela Tippetta, symfonická báseň Zrání od Josefa Suka a písňový cyklus Šeherezáda od Maurice Ravela, jehož sólový part přednesla uznávaná argentinská mezzosopranistka Bernarda Finková. Koncert se uskutečnil v rámci festivalu Pražské jaro.

Jiří Bělohlávek foto: Clive Barda

V pondělí uvede Bělohlávek se symfoniky BBC v české premiéře skladbu C pro orchestr od Jiřího Kadeřábka, Symfonii č.4 od Bohuslava Martinů a Houslový koncert D dur Johannnesa Brahmse, v němž vystoupí virtuos Ivan Ženatý.

ČTĚTE TAKÉ:

Šestašedesátiletý Bělohlávek se představuje s londýnským orchestrem jako jeho šéfdirigent před českým publikem naposledy, od září totiž nastupuje na šéfdirigentský post do České filharmonie.

BBC již pošesté na Pražském jaru

Orchestr BBC účinkoval na Pražském jaru šestkrát, poprvé v roce 1979, s Bělohlávkem je na festivalu podruhé.

Při svém prvním společném pražském koncertu v roce 2008 přednesli Sukovu symfonii Asrael, s níž si podle Bělohlávka získali srdce Pražanů. Proto zvolili sukovský repertoár i letos.

"Zrání je kultovní skladba českého repertoáru. Její první uvedení mělo úžasnou konotaci se vznikem republiky... My jsme měli další důvod, protože se nám podařilo zařadit Zrání na naši desku," řekl na tiskové konferenci Bělohlávek. Nejúspěšnější český dirigent současnosti působí u londýnského orchestru BBC již šestým rokem, spolupracuje s ním ale již 16 let. Rozloučí se s ním 8. září na závěrečném koncertu festivalu BBC Proms.

Už v příští sezoně se k němu plánuje hned na několik koncertů vrátit. "Funkce v BBC mi přinesla nejednu výzvu, a to schopnost rychle vstřebat nové skladby," uvedl šéfdirigent.

Frekvence výměny repertoáru je podle něj u BBC značná a zajišťuje orchestru velkou flexibilitu. "Osobně jsem s tím velmi bojoval, protože se učím pomalu," připustil, nicméně díky tomu si prý ale velmi rozšířil repertoár.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Bělohlávek podle generálního ředitele Symfonického orchestru BBC Paula Hughese významně přispěl zejména k uvádění českého repertoáru a operní tvorby. Kupříkladu s tímto orchestrem nastudoval všechny symfonie od Bohuslava Martinů, které včetně několika dalších projektů i nahrál.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat