Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Kultura

  22:47aktualizováno  12. května 0:48
Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely propalestinské demonstrace a také protesty proti účasti izraelské soutěžící. Jen několik hodin před finále vyloučili nizozemského zpěváka Joosta Kleina. Měl prý naznačit „výhružný pohyb“ směrem ke kameramance.

Nebinární švýcarský raper a zpěvák Nemo, který vystoupil s písní The Code, se stal vítězem 68. ročníku Eurovize. S přehledem ovládl už hlasování evropských porot.

Do celkového výsledku ovšem ještě výrazně promluvili diváci, kteří letos mohli hlasovat už od začátku večera. Ti sice favorizovali Chorvata Baby Lasagna, ovšem v celkovém součtu to na švýcarského soutěžícího přeci jen nestačilo. Výrazný počet hlasů od diváků dostali i ukrajinští a izraelští interpreti, kteří přitom poroty tolik nezaujali. I čeští diváci preferovali ukrajinské duo.

Nemova vítězná píseň The Code představuje směsici drum and bassu, opery, rapu a rocku. Vypráví o zpěvákově cestě za sebepoznáním jako nebinární osoby. Na celkovém druhém místě se umístil Chorvat Baby Lasagna, třetí nakonec skončilo ukrajinské duo Alyona Alyona a Jerry Heil. Česká republika se zpěvačkou Aiko se do finále letos nedostala.

Závěrečný večer v Malmö zahájilo vystoupení švédského zpěváka Björna Skifse s písní Hooked on a Feeling. Pak už za hudebního podkladu největších švédských hitů od skupiny ABBA po Ace of Base následovalo krátké představení všech pětadvaceti finálových účastníků.

Jeho soutěžní část odstartovalo duo Marcus & Martinus. I u nás relativně známá norská dvojčata (zde ovšem reprezentující Švédsko) předvedla suverénní popové vstoupení plné vizuálních efektů a projekcí. Ukrajinská dvojice Alyona Alyona a Jerry Heil navázala emotivní písní Maria & Theresa. Pak přišel na řadu první trochu vymykající se interpret, civilně vyhlížející německý zpěvák Isaak s písní Always on the Run, kterou doprovodila ohnivá show. Lepá lucemburská zpěvačka Tali oproti tomu předvedla zaměnitelné vystoupení zcela ve stylu své vybrané písně.

Jako pátá se představila diskutovaná izraelská zpěvačka Eden Golanová, která údajně trénovala svůj výstup s imitací bučení, aby ji pak nesouhlasné reakce naživo nerozhodily. Její čisté a emotivní podání písně Hurricane doprovázené promyšlenou choreografií se ale obešlo bez jakýchkoli kontroverzí. Následoval litevský zpěvák Silvester Belt s písní Luktelk zpívanou v mateřštině.

Švýcarský nebinární zpěvák Nemo právě vyhrál 68. ročník Eurovize s písní The Code. (12. května 2024)

Španělská zpěvačka Nebulossa jako první rozezpívala celou halu. Pak se už svých minut slávy dočkal první bizarní interpret večera, tedy estonští 5miinust a Puuluup. S číslem deset vystoupila ďábelská irská zpěvačka Bambie Thug se svým hororovým hitem Doomsday Blue. Temná píseň svou originalitou trochu rozčeřila jinak přehnaně barevný večer. Mnohem standardněji oproti tomu působilo vystoupení Lotyše Donse, který více než na show vsadil na svůj hluboký hlas.

Plně moderní háv mělo vystoupení řecké zpěvačky Mariny Satti. A svým způsobem i následná show Brita Ollyho Alexandera. Norská kapela Gate vsadila na zaměnitelný skandinávský pop, Italka Angelina Mango na jižanské rytmy. Srbská účastnice Teya Dora předvedla poklidnou show ve své rodné řeči. Pak už přišla na řadu další bizarnost, tedy finští Windows95man a jejich exhibicionistické vystoupení s písní No rules! zcela ve stylu dávného eurodance.

Následovala Portugalka Iolanda, živelná Arménka Ladaniva či neméně energická Kypřanka Silia Kapsis. K dosavadním vrcholům večera nicméně patřilo vystoupení švýcarského interpreta se jménem Nemo, který následně celou soutěž s přehledem ovládl. Pak přišla na řadu slovinská zpěvačka Raiven se svým čarodějnickým číslem a především chorvatský favorit Baby Lasagna s rockovou ducačkou Rim Tim Tagi Dim. Podle ohlasu publika by v tu chvíli byl vítěz jasný.

Gruzínská zpěvačka Nutsa Buzaladze oproti tomu předvedla relativně zaměnitelnou popovou výpověď. Francouz Slimane v rámci své neokázalé balady zaujal pěveckou částí bez mikrofonu. A Rakušanka Kaleen zakončila kaskádu vystoupení energickým představením zcela ve stylu klasických popových div začátku tisíciletí.

Šestadvacátým vystupujícím měl být vyloučený Joost Klein. Důvodem jeho vyřazení je podle agentury AP vyšetřování incidentu, které vede švédská policie na základě stížnosti ženské členky produkčního týmu. Nizozemská veřejnoprávní televize Avrotros vyloučení Kleina označila za „velmi tvrdé a nepřiměřené“. Klein podle ní po čtvrtečním semifinále odcházel z pódia, když byl natočen bez svého souhlasu a následně udělal „výhružný pohyb“ směrem ke kameře. Podle televize se Klein kamery ani kameramanky nedotkl.

Evropská vysílací unie (EBU), která soutěž organizuje, v prohlášení uvedla, že vyloučení se týká incidentu, v němž nefiguruje žádný jiný umělec (účastník soutěže) ani člen jiné delegace. Podle AP se totiž objevily spekulace, že incident souvisí s izraelskou delegací. Klein měl předvést píseň Europapa, díky níž patřil podle médií k favoritům na vítězství v soutěži.

Hudební soutěže, která je vždy označována za apolitickou, se letos napjaté mezinárodní vztahy dotkly výrazně. Už ve čtvrtek totiž v Malmö na podporu Palestinců demonstrovalo kolem 10 tisíc lidí. Ve městě platila přísná bezpečnostní opatření. Někteří protestující si stěžovali na „dvojí metr“, jelikož Evropská vysílací unie (EBU) v roce 2022 zakázala Rusku účast na Eurovizi po invazi na Ukrajinu.

Ve švédské metropoli se také současně konal alternativní hudební festival označovaný jako „soutěž písní bez genocidy“. Organizátoři Eurovize se letos také bránili výzvám k vyloučení Izraele a odkazovali se na apolitičnost soutěže. Zároveň ale požadovali, aby Izrael upravil text své písně s původním názvem „Říjnový déšť“ a odstranil z něj podle nich narážky na útok ze dne 7. října.

Text i název písně, kterou večer předvedla Golanová, byl nakonec opravdu pozměněn. Sama dvacetiletá umělkyně skladbu charakterizovala jako silnou baladu, která popisuje člověka procházejícího „bouří emocí“.

Eurovize se koná každoročně od roku 1956 s výjimkou covidového roku 2020, což z ní činí nejdéle trvající mezinárodní televizní hudební soutěž. Každoročně ji sleduje v průměru 180 milionů diváků a alespoň jednou se jí zúčastnilo 52 zemí. Soutěž letos do Malmö přilákala přibližně 100 tisíc návštěvníků.

Autoři: ,