Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hvězdy BBC Proms: Bělohlávek i Gromit

Kultura

  14:15
LONDÝN - Animovaný vynálezce Wallace napsal svou první hudební skladbu. Premiéru bude mít na oblíbené letní přehlídce v Londýně.

Film A Matter of Loaf and Death bude na Proms uveden s živou hudbou. foto: Reprofoto

Jednou z výrazných osobností chystaného festivalu je český dirigent Jiří Bělohlávek, který bude při letošních Proms dirigovat celkem čtyři koncerty včetně závěrečného. Rozloučí se tak se svým působením v čele Symfonického orchestru BBC, odkud odchází vést Českou filharmonii.

Jedním z vrcholů letošního ročníku bude také série koncertů izraelského dirigenta a klavíristy Daniela Barenboima s jeho známým West-Eastern Divan Orchestra. Těleso, které tvoří mladí izraelští a palestinští hudebníci, založil v roce 1999 Barenboim a historik palestinského původu Edward Said.

BBC Proms

Tradice Proms sahá do roku 1895, kdy první sérii uspořádal impresário Robert Newman a dirigent Henry Joseph Wood. V roce 1927 festival převzala BBC. Newman a po něm i BBC se během festivalu snaží přitáhnout ke klasické hudbě co nejvíc lidí - relativně nízkým vstupným, neformálním prostředím a pestrým programem.

Překvapením letošní přehlídky je první skladba, kterou podle organizátorů napsal Wallace, tedy polovina slavné filmové animované dvojice filmaře Nicka Parka Wallace a Gromit. Organizátoři utajili skutečného autora skladby Concerto in Ee, Lad (Koncert v ee, kámo), která bude premiérově uvedena při koncertu pro děti. Zahraje ji orchestr Aurora a bude se k ní promítat nový film o Wallaceovi a jeho pejskovi Gromitovi, speciálně natočený pro festival. V druhé části koncertu bude orchestr hrát živě hudební doprovod k filmu Wallace a Gromita nominovanému na Oscara Otázka chleba a smrti ( A Matter of Loaf and Death).

Bělohlávkovo loučení

Celkem budou při 118. ročníku BBC Proms diváci moci navštívit 92 koncertů nejrůznějšího zaměření. Při úvodním koncertu 13. července si budou taktovku předávat čtyři britští dirigenti Martyn Brabbins, Mark Elder, Edward Gardner a Roger Norrington. Londýnští milovníci hudby také budou moci jít na koncerty nejslavnějších světových orchestrů, jako jsou berlínští filharmonikové se Simonem Rattlem, Vídeňská filharmonie s Bernardem Haitinkem a lipský Gewandhaus pod taktovkou Riccarda Chaillyho.

K očekávaným vrcholům patří i první vystoupení na BBC Proms symfonického orchestru ze Sao Paula, který uvede mezi jinými i symfonii Z Nového světa Antonína Dvořáka.

Dirigent Jiří Bělohlávek

Festival vyvrcholí 8. září závěrečným koncertem, který vždy v druhé části uvádí anglické vlastenecké písně a neformálně oblečení diváci mávají nad hlavou vlajkami a vlaječkami.

Bělohlávek jako šéfdirigent orchestru BBC musí dirigovat první nebo závěrečný koncert, předloni dirigoval oba. Během koncertu musí také promluvit k divákům v sále i u televizorů.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat