Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chceme Pospíšila za hejtmana, rozhodl sněm plzeňské ODS

Česko

  21:01aktualizováno  21:28
PLZEŇ - Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, kterého na konci června odvolal premiér Petr Nečas z funkce, se stal volební jedničkou na kandidátce ODS v Plzeňském kraji pro podzimní krajské volby. Změnu na kandidátce jednoznačně schválil regionální sněm strany.

JIří Pospíšil na sněmu plzeňské ODS foto: ČTK

 Pospíšil, jenž je dlouholetým šéfem ODS v kraji, tak na prvním místě nahradil dosavadní jedničku, bývalou náměstkyni plzeňského primátora Marcelu Krejsovou. Ze 76 hlasů jich při tajné volbě získal 73, řekl Pospíšil novinářům.

Změnu kandidátky, po níž začali okamžitě po Pospíšilově odvolání z vlády volat mnozí místní členové strany, může provést regionální sněm. Nově schválenou kandidátku musí ještě v pondělí schválit Výkonná rada ODS.

ČTĚTE TAKÉ:

Krejsová uvedla, že Pospíšilovi svoje místo na kandidátce uvolní ráda. "Je to naprosto v pořádku, je to posílení týmu, nemám s tím problém, jsem ráda, že naše řady posílil, zvýšil naše šance na podzim," řekla ČTK.

Po zvolení Pospíšila do čela kandidátky sněm rozhodl také o tom, že ostatní jména na dosavadní listině se o jednu pozici posunou. Kandidát, který byl na posledním, 45. místě listiny, se stal prvním náhradníkem, řekl ČTK regionální manažer Michal Šašek.

Pospíšil zvýší naše šance, slibuje si plzeňská ODS

Pospíšil se netajil tím, že chtěl o hlasy v krajských volbách usilovat ještě coby člen kabinetu. Premiér Nečas si ale prý nepřál, aby jeho ministři figurovali na krajských kandidátkách.

Regionální členové ODS se vesměs domnívají, že s Pospíšilem jejich šance na volební úspěch stoupne. Sám Pospíšil uvedl, že byť v posledních letech působil v Praze jako ministr a poslanec, Plzni se neodrodil. Téměř denně do Plzně a do kraje dojížděl, zná dobře problémy regionu. Jsem přesvědčen, že ODS dokáže kraj vést lépe než v minulých čtyřech letech ČSSD, řekl.

Změna kandidátky zvýší ODS v kraji náklady na volební kampaň. V Plzni se už totiž objevilo několik billboardů s Krejsovou coby volební jedničkou strany. Většina materiálů ale ještě není vytištěna. Ztrátu Pospíšil odhaduje na maximálně statisíce korun, nejvýše do jednoho milionu. Celkem by podle něj měla být kampaň podobně drahá jako při minulých krajských volbách, tedy kolem pěti milionů korun.

Na hejtmana chtěl kandidovat o odsouzený Bárta

Hlavním rivalem Pospíšila v krajských volbách bude současný hejtman a šéf krajské organizace ČSSD Milan Chovanec. TOP 09 postavila do čela kandidátky starostu Spáleného Poříčí Pavla Čížka, KSČM poslance Karla Šidla a lidovci v koalici se Stranou soukromníků ČR a hnutím Nestraníci bývalého náměstka plzeňského primátora Petra Náhlíka.

 Po svém odsouzení za uplácení v dubnu Vít Bárta z Věcí veřejných uvedl, že hodlá v Plzni kandidovat na hejtmana. Od té doby ale není jasné, zda tak učiní. Věci veřejné pravděpodobně kandidátku stavět nebudou.

Autoři: ,

Prodej rodinného domu s pozemkem
Prodej rodinného domu s pozemkem

Malostranská, Šenov u Nového Jičína, okres Nový Jičín
4 900 000 Kč