Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jste voličem Schwarzenberga, nebo Zemana? Otestujte se

Slovensko

  9:00
PRAHA - Morava volila Zemana. Pás, táhnoucí se od Českého Krumlova až po sever Čech, ovládl Karel Schwarzenberg. Sociologické průzkumy okamžitě po volbě přinesly profil voličů obou kandidátů. Ty však ne vždy musí odpovídat realitě. Díky volební kalkulačce tak nyní sami můžete posoudit, koho volit ve druhém kole.

Prezidentská volba, den druhý foto: ČTK

Karla Schwarzenberga dotáhla do 2. kola prezidentské volby Praha. A také velká města. Zvítězil v sedmi ze 13 krajských metropolí. Zeman zase ovládl venkov. Jejich voliči v podstatě kopírují tradiční rozdělení na pravicové a levicové.

ZEMANŮV VOLIČ:

  • Žije na vesnici, nebo v menším městě.
  • Většinou volí levicové strany.
  • Je spíše starší (50 a více let).
  • Má středoškolské vzdělání.

Zdroj: Sociologické průzkumy České televize

Miloš Zeman s dcerou ve volební štábu.

Anketa

Strefily se ve vašem případě modely sociologů?

Ano 4693
Ne 8022

SCHWARZENBERGŮV VOLIČ:

  • Bydlí ve městě
  • Má vysokoškolské vzdělání
  • Je mu méně než 50 let
  • Považuje se za středového, nebo pravicového voliče.

Zdroj: Sociologické průzkumy pro Českou televizi.

Kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg.

Koho volit?

Sociologické průzkumy se však mohou mýlit. Proto sdružení Naši politici připravilo i ke druhému kolu prezidentských voleb svou volební kalkulačku. Ta rozhoduje na základě matematické shody mezi názory kandidátů a vašimi osobními preferencemi. Test vám zabere přibližně pět minut.

Shoda je v rozsahu mezi -100 % a 100 %, čím je vyšší, tím jsou vaše odpovědí více podobné tomu, jak na ně obvykle odpovídá Zeman či Schwarzenberg. Shoda 100 % znamená, že odpovídali pokaždé stejně jako vy, při shodně -100 % odpovídali vždy přesně naopak. Výsledek kolem 0 % říká, že v polovině případů jste se shodli a v polovině ne. Kladné hodnoty tak mají kandidáti, se kterými se spíše shodujete, záporné jsou u těch, kteří odpovídali spíše proti vám.

Volební kalkulačky (Voting advice applications) sdružení KohoVolit.eu vytváří již od roku 2006 v ČR i na Slovensku. Volby v roce 2012 jsou již 8. v pořadí, zatím nejnáročnější (14 kalkulaček najednou). V roce 2009 se sdružení zúčastnilo na přípravě evropské volební kalkulačky VoteMatch.eu.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...