Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jste vyčerpaný, pořád dokola...

Česko

PRAHA Že lidé stěžující si na únavový syndrom nejsou jen vymlouvající se lenoši, dokazují i případy aktivních sportovců s touto chorobou. Někteří si kvůli ní museli na čas dát od závodění oddych, jiní dokonce sportovní dráhu úplně opustili.

Loni na jaře musel kvůli únavovému syndromu přerušit na dva měsíce kariéru například tenista Radek Štěpánek.

„Podstoupil jsem sérii vyšetření a výsledky krevních testů potvrdily únavový syndrom. Byl jsem vyčerpaný, měl jsem nulovou imunitu, každé ofouknutí byl problém. Neustále jsem si musel dávat pozor, hodně spát, odpočívat. Tělo stávkovalo, bylo třeba počkat, až výsledky testů krve budou v pořádku,“ vzpomínal po svém návratu na kurty tenista.

V roce 2008 přišli na nějaký čas o svého záložníka Františka Rajtorala také fotbalisté Baníku Ostrava. Důvod byl stejný jako u Štěpánka – únavový syndrom.

„Najednou jsem se cítil unavený, sešlý, nic mě nebavilo. Nejprve se jednalo jen o fyzickou únavu, ale pak to přešlo i do psychické roviny, všechno se kumulovalo,“ popisoval své pocity fotbalista, který dnes obléká dres fotbalové Plzně.

„Ta únava je opravdu nezvyklá. Unavíte se po každém výkonu, ale zpravidla to spraví spánek. Jenže najednou se ocitnete v situaci, kdy se tělo jakoby neregeneruje, únava vás neopouští. A pořád dokola,“ dodal s tím, že v době, kdy u něj nemoc propukla, například při tréninku přeběhl jednou hřiště na délku, a hned ho to „zničilo“, jako by před tím absolvoval dvouhodinovou přípravu v plném tempu.

Kvůli chronickému únavovému syndromu dal na čas vale hokeji i reprezentační brankář Milan Hnilička. „Byl jsem pořád utahaný. Střídaly se lepší dny s horšími. Třeba tři dny jsem byl v pohodě, když tedy pominu, že jsem usnul jen s ibalginem, pak zase byly nějaké horší dny. Hlavně jsem nevěděl, co mi je, takže jsem navštívil milion doktorů,“ popsal hokejista, který dokonce během své nemoci uvažoval i o ukončení kariéry.

K tomuto kroku se kvůli nemoci rozhodla například pětadvacetiletá belgická tenistka Justine Heninová. Světová tenisová jednička se s nemocí potýkala několikrát, nakonec nad ní nemoc vyhrála a ona od profesionálního sportu ustoupila.

V roce 2003 přerušila kariéru kvůli únavovému syndromu i rumunská vytrvalkyně Gabriela Szabóová. Olympijská vítězka a trojnásobná mistryně světa kvůli nemoci vynechala olympiádu v Aténách a v roce 2005 s profesionálním sportem skončila.

Autor: