Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

40 tisíc lidí trpí nemocí, která oficiálně neexistuje

Únava, ilustrační foto

Únava, ilustrační foto foto: Shutterstock

Doporučujeme
PRAHA - Chronický únavový syndrom. To je nemoc, kterou trpí 40 tisíc Čechů a stále musí bojovat o oficiální uznání a ochotu lékařů. „Chronický únavový syndrom představuje velký diagnostický problém,“ říká Vlastimil Sršeň, mluvčí ministerstva zdravotnictví.
  19:35

* LN Proč není syndrom považován za právoplatnou nemoc? Přes veškeré studie se nedospělo ke stanovení takových diagnostických kritérií, která by potvrdila nebo vyvrátila diagnózu chronického únavového syndromu.

Chronický únavový syndrom

Chronický únavový syndrom (benigní myalgická encefalomyelitida) je komplexní a velmi vysilující onemocnění, které provází těžká únava, hluboké vyčerpání, zhoršení potíží po jakékoliv zátěži, kdy obnovení sil trvá déle než 24 hodin.

V Česku je postiženo odhadem více než 40 000 lidí.

Příznaky: Zvýšená teplota, bolesti v krku, citlivost mízních uzlin, bolesti svalů a kloubů, kognitivní potíže a řada dalších. Na hledání příčin a léčby se stále pracuje.

Doporučuje se: Včasný klidový režim a symptomatická léčba, tj. snaha zmírnit hlavní potíže nemocného. Diagnózu lze stanovit, pokud hlavní příznaky trvají šest a více měsíců. Nemocní tak trpí chorobou nejméně půl roku bez oficiální diagnózy.

* LN Co to tedy znamená?
Podle některých odborníků diagnóza chronický únavový syndrom v podstatě neexistuje.

* LN Co to tedy podle nich je?
Stav, který vyžaduje časté sledování nemocných a hledání příčin k objasnění.

* LN Proč nejde jasně diagnostikovat toto onemocnění?
Pro únavový syndrom neexistuje jednoznačný laboratorní test.

* LN Na jakého lékaře se tedy mají pacienti obracet? Dominantní roli by měl mít praktický lékař, který by měl koordinovat celkové vyšetření a kontrolovat i komplexnost léčby pacienta.

* LN Je stanovený postup léčby?

Pro léčbu pacientů s chronickou únavou neexistuje žádný standardní postup. Lze také říci, že nemocní vyžadují zvýšené sledování, není to ale trvale invalidizující stav.

* LN Ví se, kolik lidí tímto onemocnění v Česku trpí?
Podle statistických údajů udává 50 procent pacientů únavu a 24 procent pacientů v primární péči udává únavu jako hlavní symptom. Převážnou většinu těchto stavů je možno vysvětlit a řešit je. Přetrvávají ale i pacienti, u kterých nemůžeme jednoznačně stanovit diagnózu, a tím ani léčbu. Ti bývají zařazováni pod chronický únavový syndrom. Jedná se o značně nesourodý soubor pacientů, jejichž jediným společným znakem je dlouhodobě trvající výrazná únava.

Rok 2010 v obrazech