Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zdanění bezdětných, výpovědi bez důvodu. Fiala chce širokou shodu a klid

Předsedové vládních stran a ekonomka Helena Horská po jednání vlády 30. dubna 2024, na němž kabinet schválil návrh důchodové reformy. foto: Úřad vlády ČR

Z programových návrhů, se kterými přicházejí strany vládní koalice rok před volbami, mají podle premiéra Petra Fialy šanci na prosazení pouze ty, na kterých se shodnou všichni vládní partneři. Fiala také uvedl, že vláda chce do konce volebního období prosadit změny směřující k urychlení investic do dopravní infrastruktury, a to včetně uplatnění spolupráce se soukromým kapitálem.
  8:04

Za svůj úkol předseda vlády označil udržení klidu ve vládě v době, kdy se jednotlivé strany pětikoalice budou snažit odlišit od ostatních.

„Každá strana má určitě možnost přicházet s nějakými programovými nápady a návrhy. Vládu tvoří pět stran a nemůže mít nikdo zakázané přicházet s nějakými podněty. Na druhé straně to, co prosazujeme společně, na tom se musíme domluvit, a to pak má šanci, aby prošlo,“ řekl k návrhům, jako je například lidovecký návrh na zvýšení odvodů na penze bezdětným, který odmítli Piráti, Starostové a TOP 09. Sám hovořil o návrhu ODS o možnosti výpovědí bez udání důvodu.

„Není to náhlý nápad“

„To není věc, která by se zrodila teď jako náhlý nápad, o ní se už nějakou dobu diskutuje. Je to věc, která v některých zemích je, kterou také doporučuje řada ekonomů z hlediska nějaké zdravosti pracovního trhu a má taky podporu podnikatelských svazů, naopak ji kritizují odbory. Tam je potřeba říct, že to nejsou nějaké zhoršené podmínky pro zaměstnance. K tomu se musí vázat poměrně dlouhé odstupné, které lidem garantuje, že mají dost času na to, aby si našli práci,“ uvedl.

ODS podle něj tuto debatu povede, podporu má u TOP 09. „Naopak proti je KDU-ČSL. Pokud vím, Starostové a Piráti jsou připraveni o tom nějak diskutovat, tak se můžeme o tom bavit. Ale i pro tento návrh platí, že má šanci, jenom když bude mít podporu celé vládní koalice a když se na tom domluvíme,“ konstatoval.

Za zásadní Fiala pokládá, aby koalice prosadila klíčové věci, ke kterým se zavázala v programovém prohlášení. A to se podle něj daří velmi dobře.

„Musíme se snažit a myslím, že jsme si všichni vědomi toho, alespoň zatím to tak vypadá, že máme odpovědnost a že taky ukazujeme veřejnosti, že se dokážeme shodnout na klíčových věcech a klíčových změnách. Je jasné, že mediálně je atraktivní ukázat nějaký ten rozpor a toto k tomu patří,“ uvedl.

Podle něj je určitě pro každou stranu důležité mít nějaká témata, která zdůrazňuje. Průběžně podle premiéra ministři jednají o vývoji rozpočtu a s tím souvisejícími nároky některých resortů na navýšení jejich kapitol.

„Je dost finančních prostředků“

„Ve všech resortech je dost finančních prostředků na to, aby mohly financovat všechny aktivity. A když se začne ukazovat, že třeba je nějaký problém, tak po půlce roku je dost času to vyřešit,“ míní premiér.

V případě požadavků zdravotnictví podle Fialy informace z nemocnic nesignalizují, že by se mohly opakovat problémy, jakým vláda čelila loni ke konci roku, když část lékařů hrozila odmítnutím přesčasů.

„Řešení, které přineslo větší jistotu zvlášť mladým lékařům a nějaké odstupňování odměn za jejich kvalifikaci, zklidnilo situaci. Ale musí se pokračovat dál ve změnách... Výdaje do zdravotnictví rostou docela výrazně a musíme přemýšlet nad kroky, které povedou povedou k udržitelnosti systému. A to pan ministr (Vlastimil) Válek (TOP 09) ví a pracuje na tom,“ uvedl.

Vláda chce do konce volebního období také prosadit změny směřující k urychlení investic do dopravní infrastruktury, a to včetně uplatnění spolupráce se soukromým kapitálem. V plánu má také opatření ke zrychlení výstavby, individuální i komerční.

Zaměřit se hodlá i na úpravu trhu práce a u sociálních opatření na lepší zacílení příspěvku na bydlení. Dalším z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV), jež si chce kabinet vzít za své, je zkvalitnění školství.

Modernizace zákoníku práce

NERV návrh 37 opatření, která by měla pomoci k vyššímu dlouhodobě udržitelnému růstu české ekonomiky, zveřejnil v lednu. Body ze seznamu, kterými se vláda hodlá zabývat, plánuje předložit zástupcům odborů a zaměstnavatelů v pondělí.

Vláda se podle Fialy chce pustit do urychlení investic do dopravní infrastruktury, a to včetně cesty PPP, kterou už vyzkoušela a chce dál rozvíjet.

„Pak je to úprava trhu práce, modernizace zákoníku práce. Ta je naprosto zásadní jako hybatel pracovního trhu. Současně se musí nastavit dávkový a sociální systém, aby byl motivující pro práci. To je také doporučení NERV. Tady se musí do legislativy promítnout takové věci jako větší pružnost v oblasti náboru nových zaměstnanců, regulace pracovní doby. U sociálních opatření lépe zacílit příspěvek na bydlení, upravit normativy a tak snížit administrativu,“ vypočítal premiér.

Dále se chce kabinet zaměřit na výstavbu, kde NERV doporučuje radikální zkrácení povolovacích lhůt, změny zákonů, které vedou k zrychlení individuální a komerční výstavby. To nejsou legislativně jednoduché věci a musí se na nich začít velmi intenzivně pracovat, řekl.

Stabilizace veřejných financí

Pohnout s věcmi podle doporučení rady se podle premiéra dá i ve zkvalitňování školství. Uvedl rychlejší realizaci strategie 2030+ a posun v dlouhodobě problémových místech, ať už je to nedostatek míst v předškolním vzdělávání, zastaralý obsah učiva či fragmentovaná struktura na středních školách. „Některé kroky se tu už udělaly, ale chceme to posunout do konce volebního období období ještě dál,“ uvedl.

Z programového prohlášení je třeba podle premiéra provést důchodovou reformu legislativním procesem a pokračovat v cestě k energetické suverenitě a dlouhodobé energetické udržitelnosti.

„Čeká nás uzavření tendru na Jadernou elektrárnu Dukovany a vyhlášení vítěze, zajištění způsobu financování rozvoje energetické infrastruktury, rozvoj obnovitelných zdrojů. Chceme stihnout zákon, zjednodušeně řečeno o akceleračních zónách, aby se daly obnovitelné zdroje budovat v rychlejším zkráceném režimu,“ popsal.

Podle něho vláda také musí pokračovat ve stabilizaci veřejných financí, a to při udržení investice do infrastruktury.

Autoři: ,