Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Opozice kritizovala rozpočet: Česko projídá svou budoucnost, chybí peníze na reformy penzí

Česko

  14:08
PRAHA - Vládní návrh státního rozpočtu na příští rok neobsahuje podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska výdaje na nutné reformy penzí a zdravotního systému a je v něm málo peněz na investice. Rozpočet pokládá za nepřijatelný. Kalousek navrhl, aby Sněmovna ve středečním prvním čtení vrátila návrh kabinetu k přepracování tak, aby výdaje a schodek klesly o 20 miliard korun a aby se zvýšil poměr investičních výdajů k celkovým výdajům na 10 procent. K návrhu se kriticky postavili také předsedové KDU-ČSL a STAN Marek Výborný a Vít Rakušan.

Konec ve vedení TOP 09. Miroslav Kalousek oznamuje, že končí v čele strany, kterou zakládal. foto:  Dan Materna, MAFRA

Sněmovna jedná o rozpočtu. Zeman slíbil, že návrh se schodkem 40 miliard podepíše

Někdejší ministr financí Kalousek uvedl, že i po jím navrhované úpravě by byl rozpočet špatný. TOP 09 by ale byla připravena jednat o podpoře návrhu.

Kalousek poukazoval na to, že důchodový a zdravotní systém v nynější podobě se začne propadat po roce 2030 do neřešitelných problémů. Pokládá za „obrovskou ostudu“, že po šesti letech ekonomického růstu nebyla věnována na udržitelnost penzí a zdravotní péče ani koruna.

Miroslav Kalousek a Miloš Zeman. Dva staří známí z polistopadové politiky....
Miloš Zeman přichází do poslanecké sněmovny.

V případě investic sice vláda mluví o rekordních částkách, podle Kalouska ale jde o mírné nárůsty. Bývalý ministr financí řekl, že zatímco v době hospodářské krize v roce 2012 vláda investovala 2,8 procenta hrubého domácího produktu, příští rok půjde o 2,5 procenta. „Stejný trend můžeme vidět u výdajů na vědu a výzkum,“ poznamenal Kalousek, který vládě zároveň vytkl zvyšování počtu státních zaměstnanců.

Kritizovali i další

Podobně kritizovali rozpočet Výborný a Rakušan. Podle Výborného není rozpočet proinvestiční, jen spotřebovává a není přívětivý k rodinám. Šéf lidovců poukazoval také na upozornění Národní rozpočtové rady o dlouhodobé neudržitelnosti veřejných financí. „Česká republika projídá tímto rozpočtem svou budoucnost,“ řekl. Rakušan uvedl, že návrh rozpočtu je recyklací starých rozpočtů, kde se pouze navyšují jednotlivé položky na daný rok. Rozpočet podle něj sestavila vláda hokynářským způsobem. „Tu se přihodí tady, tu onde,“ popsal. Vláda podle něj nemyslí na budoucnost a uspokojuje momentální potřeby.

Rozpočtová politika vlády navíc podle Kalouska trvale oslabuje odolnost rozpočtu vůči budoucímu ochlazení ekonomiky, protože zákonné a jim podobné výdaje rostou rychleji než příjmy. Pokud příjmy kvůli horšímu stavu hospodářství poklesnou, tyto výdaje bude nutné platit dál a rozpočet se dostane do problémů, dodal.

Kalousek je nekompetentní, vzkazuje Zaorálek

Kalouskovo vystoupení vyvolalo rozhořčenou reakci ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Kalouskovi vytkl rozpočet, který prosadila jeho vláda v roce 2011, poslal českou ekonomiku do recese. Podle něj by bývalý ministr financí vůbec neměl k rozpočtu vystupovat. Kalousek Zaorálkovi vzkázal, že je totálně nekompetentní.

V prvním čtení Sněmovna schvaluje základní parametry rozpočtu, tedy příjmy, výdaje a výše schodku. Očekává se, že menšinová vláda ANO a ČSSD za pomoci poslanců KSČM návrh prosadí, jak už dřív doporučil i rozpočtový výbor. V něm Kalousek se svým požadavkem na přepracování rozpočtu neuspěl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!