Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kamarád zabitého vojáka: Milan byl fér

Česko

  15:04
PRAHA - Ačkoli armáda odmítala zveřejnit jméno českého vojáka, kterého v Afghánistánu zabil sebevražedný útočník, o prozrazení se postarali nejvyšší velitel a kamarád oběti. Prezident Václav Klaus nechal na oficiálních stránky Hradu umístit kondolenci, v níž vyjadřuje soustrast Soně Štěrbové, manželce praporčíka Milana Štěrby. LN jako první zjistily, že voják pocházel z Malých Losenic na Žďársku.
UVNITŘ AUDIO

Prezident Václav Klaus před nastoupenou Hradní stráží. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Pan prezident coby vrchní velitel ozbrojených sil se takto dohodl s armádou a jméno zveřejnil," komentoval kondolenci pro LN ředitel tiskového odboru prezidenta republiky Petr Hájek.

rozhovor s kamarádem zabitého vojáka


Klaus ocenil především Štěrbovu osobní statečnost. "Váš manžel prokázal svou účastí v řadě náročných zahraničních misí nejen osobní statečnost, ale i to, že slova jako vlastenectví, solidarita, čest a věrnost vojenské přísaze pro něj nebyly jen prázdné fráze," napsal vojákově manželce prezident.

Totožnost muže prozradil i jeden posluchač Rádia Vysočina. ""S Milanem se známe s policejní školy. Nastupovali jsme spolu do služby v Praze. Byl to velmi čestný, férový člověk, který by vás nikdy nepodrazil, nikdy by vás nenechal ve štychu, " popsal mimo jiné stanici vojákův kamarád, který se představil pouze jako Michal. (poslechnětě si záznam rozhovoru také ZDE)

Uvozovky dolníVáš manžel prokázal svou účastí v řadě náročných zahraničních misí nejen osobní statečnost, ale i to, že slova jako vlastenectví, solidarita, čest a věrnost vojenské přísaze pro něj nebyly jen prázdné frázeUvozovky horní

Identitu zabitého vojáka vedení armády odmítalo prozradit nejen s ohledem na rodinu, ale také na to, že byl zařazen do speciálního útvaru. O převozu těla bude rozhodovat i náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, který zamíří do Afghánistánu ve středu.

Milana Štěrbu zabil útočník, který měl výbušninu připevněnou na těle, ve městě Girišk v jihoafghánské provincii Hilmand. Spolu s ním byli zraněni další dva Češi, z toho jeden těžce. Lékaři ho drží v umělém spánku a stále bojují o jeho život.  Druhý lehce zraněný se již vrátil ke své jednotce a později by se měl na rekonvalescenci vrátit zpět do vlasti. Všichni tři jsou z elitní Skupiny speciálních operací vojenské policie (SOG).

Situace v Hílmandu je již delší dobu nestabilní a nebezpečná. V oblasti proto operují právě speciální jednotky vojenské policie, kterým se však až dosud ztráty na životech vyhýbaly. Prvním tragickým případem byl pondělní útok. Jde také o první českou oběť ve válce proti terorismu. Dosud většinou vojáci umírali při nehodách.

České vojsko na rozdíl od jiných armád působí i v nebezpečných oblastech Afghánistánu, kde je riziko možné lidské ztráty vyšší. Armáda v současnosti dokonce uvažuje o tom, že do země vyšle další elitní vojáky, prostějovskou jednotku speciálních sil. Útvar, který v zemi již dvakrát působil, by mohl čítat asi 100 mužů.

Oznámení Pražského Hradu

Prezident republiky Václav Klaus zaslal soustrastný dopis paní Soně Štěrbové, manželce praporčíka Milana Štěrby, který zahynul při plnění bojového úkolu v Afghánistánu.


Vážená paní Štěrbová,

        s hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o tragické smrti Vašeho manžela, praporčíka Milana Štěrby, při plnění bojového úkolu v dalekém Afghánistánu. Dovolte mi, abych jako prezident a vrchní velitel Ozbrojených sil Vám a Vaší rodině vyjádřil svou nejhlubší soustrast.

        Velmi si vážím všech, kteří si za své povolání zvolili čestnou, ale i nebezpečnou službu vojáka z povolání. Váš manžel prokázal svou účastí v řadě náročných zahraničních misí nejen osobní statečnost, ale i to, že slova jako vlastenectví, solidarita, čest a věrnost vojenské přísaze pro něj nebyly jen prázdné fráze. Vojáci, jakým byl Váš manžel, patří k oporám naší armády. Proto věřím, a udělám maximum pro to, aby jeho práce a oběť nebyly zapomenuty.


   Vážená paní Štěrbová, jsem si vědom, že žádná slova nemohou zmírnit Váš zármutek. Chtěl bych Vás však ujistit, že v této smutné a těžké chvíli na Vás myslím a přeji Vám, abyste ji zvládla, jak jen to je možné.


S projevem upřímné soustrasti


Václav Klaus


Autoři: ,