Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fischer uniká Zemanovi, třetí Okamura posiluje, tvrdí průzkum

Jan Fischer odstartoval svoji kampaň. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer odstartoval svoji kampaň. | foto: ČTK

PRAHA Kandidát na prezidenta Jan Fischer podle agentury ppm factum stále v průzkumech vede a zvyšuje náskok nad Milošem Zemanem. Vyplývá to z výsledků listopadového průzkumu.

Podpora obou zmíněných kandidátů ale ve srovnání s posledním dotazováním z října mírně klesla, Fischera by volilo 28,1 procenta lidí a Zemana 19,4 procenta. Třetí zůstává Tomio Okamura s deseti procenty.

Fischer v souboji se Zemanem vytrvale posiluje. Ještě v srpnu vedl Fischer jen o 1,6 procentního bodu, ale v září jeho náskok vzrostl na pět, další měsíc na 8,2 a nyní vede o 8,7 procentního bodu.

Oba expremiéři si ovšem v listopadu asi o dva procentní body pohoršili.

Ještě v říjnu by nestraníkovi Fischerovi dalo podle ppm factum v prvním kole prezidentských voleb hlas 30,1 procenta lidí a Zemanovi, čestnému předsedovi Strany práv občanů - zemanovci, 21,9 procenta.

Jak jsou na tom ostatní kandidáti?

Naopak Okamurových příznivců oproti říjnu, kdy by jej volilo jen 7,9 procenta lidí, přibylo. Také Jiří Dienstbier (ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS) si v listopadu zlepšili výsledky zhruba o dva procentní body. Teď by místopředseda sociálních demokratů Dienstbier získal 8,8 procenta a místopředseda Senátu Sobotka 6,4.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) by aktuálně dostal 6,7 procenta hlasů. Jeho podpora v průzkumech je podle agentury ppm factum poměrně stabilní. Pro hudebního skladatele a pedagoga Vladimíra Franze by hlasovalo 5,6 procenta voličů. Herečka Táňa Fischerová a poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová (KDU-ČSL) by měly obdobnou podporu, konkrétně 4,6 a 4,3 procenta. Podpora šéfky Suverenity Jany Bobošíkové činí 3,3 procenta. Ekonom Vladimír Dlouhý by dostal 2,9 procenta hlasů.

Jan Fischer28,1%
Miloš Zeman19,4%
Tomio Okamura10%
Jiří Dienstbier8,8%
Karel Schwarzenberg6,7%
Přemysl Sobotka6,4%
Vladimír Franz5,6%
Táňa Fischerová4,6%
Zuzana Roithová4,3%
Jana Bobošíková3,3%
Vladimír Dlouhý2,9%

Prezidentských voleb by se zúčastnilo 62,3 procent voličů

Agentura ppm factum prováděla průzkum v období od 1. do 9. listopadu, zúčastnilo se jej 948 občanů ČR straších 18 let. Dotazování začalo ještě předtím, než ministerstvo vnitra zveřejnilo 6. listopadu seznam 20 kandidátů pro přímou volbu prezidenta. Podmínky kandidatury zřejmě splnilo 11 z nich.

Anketa

Kdo je vaším favoritem v prezidentské volbě?

Jana Bobošíková 664
Jiří Dienstbier 2887
Jan Fischer 2081
Táňa Fischerová 4199
Vladimír Franz 16696
Zuzana Roithová 3937
Karel Schwarzenberg 11823
Přemysl Sobotka 4328
Miloš Zeman 3902

S parlamentní nominací jdou nyní do voleb Dienstbier, Schwarzenberg a Sobotka, které navrhli poslanci jejich stran. Zbývající adepti dodali petice na podporu jejich kandidatury. Nejvíce podpisů - 105.000 - předložil ministerstvu vnitra Zeman. Fischer jich měl 101.000. Dostatek podpisů nasbíral i Franz, Roithová, Fischerová, Okamura, Dlouhý i Bobošíková. O připuštění kandidátů k lednovým volbám hlavy státu rozhodne vnitro v pátek 23. listopadu.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...