Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Karlovarský kraj zveřejní své zakázky na internetu

Česko

  10:38
KARLOVY VARY - Karlovarský kraj od začátku příštího roku začne zveřejňovat své veřejné zakázky na internetu. Elektronický systém navíc kraji umožní do budoucna zavést centrální nákupy nekterých komodit, informovala hejtmanova náměstkyně Eva Valjentová (KSČM).

Hotel Imperial v Karlových Varech. foto: Lidové noviny

„Máme zájem o to, aby uchazeči o veřejné zakázky i kdokoliv z veřejnosti měl možnost sledovat na internetu informace o všech uveřejněných veřejných zakázkách Karlovarského kraje. Zavedení elektronického nástroje E-ZAK je tak signálem naší snahy o ještě transparentnější fungování kraje a jeho organizací,“ uvedla Valjentová.

Systém E-ZAK využívají už delší dobu města v kraji, například Sokolov a Cheb. Uchazeči o zakázky, ale i veřejnost díky němu může kdykoli nahlédnout do dokumentů konkrétní zakázky od zadávací dokumentace přes protokoly z výběru zadavatele až po konečnou smlouvu o dílo.

Statisícové zakázky už nezůstanou skryté

Podle Valjentové systém umožní i snížení agendy spojené s veřejnými zakázkami. „Zlepší se i komunikace s dodavateli a vyhneme se riziku, že by se někdo z nich cítil diskriminovaný,“ uvedla.

V systému E-ZAK bude kraj realizovat všechny veřejné zakázky včetně zakázek malého rozsahu od hodnoty 250 tisíc korun a evidovat veškeré zakázky od hodnoty 100 tisíc korun. V systému půjde vyhlašovat i elektronické aukce, díky kterým lze řadu dodavatelských služeb pořizovat za výhodnější ceny. Právě od aukčních nákupů si kraj slibuje možnost sdružovat zakázky do takzvaných centrálních nákupů.

„Centrální nákupy přinášejí velké úspory především proto, že jsme do nich zapojili také naše příspěvkové organizace a nabídli jsme je i obcím našeho regionu. Díky tomu se daří šetřit peníze krajským nemocnicím, školám, krajské knihovně a dalším institucím,“ připomněla Valjentová.

Autoři: ,