Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Online reportáž

10:42
Toběrný se nyní dostal k zakázce na nákup gama nože. Obhajuje, proč přístroj nemocnice koupila, i když podle obžaloby nebyl potřeba. „Když do trabanta koupíte nový motor, stále máte trabanta. Jakákoliv investice do zastaralého přístroje jsou vyhozené peníze,“ uvedl chirurg.
10:33
Toběrný se ohání starším vyšetřováním digitalizace, podle něhož se žádný trestný čin nestal.
10:21
„Jednotlivá jednání byla zcela se zákonem o veřejných zakázkách. Obžaloba zcela účelově ignoruje některé výpovědi svědků,“ pokračuje Toběrný. Čas od času se otočí na státního zástupce Matulu, který v klidu poslouchá.
10:19
Toběrný stojí v ohrádce se štosem papírů v ruce. Mluví jistě a plynule, z velké části spatra. Zrovna tepe do pohledu státního zástupce na zakázku na digitalizaci. Popírá, že by u ní probíhala manipulace. „Je to jako kdybyste si najali lékaře na operaci slepého střeva a pak mu během ní radili. To je absurdní,“ obrátil se na soudní senát. Soudkyně si dělá poznámky.
10:10

„Je pravda, že jsem se scházel s mnoha lidmi, dokonce i s některými uvedenými v diáři, ale rozhodně popírám, že bych s nimi plánoval trestnou činnost,“ tvrdí Toběrný. Obžaloba podle něj obsahuje nepravdivá a lživá tvrzení.

  • Tehdejší náměstek Nemocnice Na Homolce Michal Toběrný.

    Tehdejší náměstek Nemocnice Na Homolce Michal Toběrný. / Autor: ČTK

10:05
„Nemám právnické vzdělání tak, abych mohl do jakýchkoliv projektů zasahoval jinak než medicínsky. Nejen na digitalizaci či nákup gama nože, ale i dalších,“ uvedl Toběrný.
10:04
„Jako chirurg pracuji 28 let a chirurgie je především o pořádku,“ spustil Toběrný. Vypráví o svých začátcích v Nemocnici Na Homolce, kde léta pracoval jako primář a náměstek. Ve funkci skončil až po „masivním mediálním tlaku“ po obvinění.
09:59
Dbalý zopakoval, že nechce odpovídat na otázky. Na řadu se tak dostal jeho bývalý náměstek Michal Toběrný. Ten již předeslal, že se u soudu hodlá očistit, dá se tak očekávat, že bude řečnit dlouho. Soudkyně se nyní ptá na Toběrného na osobní údaje. Stále pracuje v Nemocnici Na Homolce, avšak už ne jako primář, ale jako řadový chirurg. Pikantní je, že jeho zaměstnavatel se připojil na stranu poškozených a chce zaplatit škodu 62 milionů korun, kvůli čemuž Toběrnému policie obstavila celý majetek.
09:52
Dbalý nyní dostal možnost vyjádřit se k obsahu předčítané výpovědi: V roce 2013 byl text v neúplné, rozpracované podobě. Měl jsem verze na několika flashkách. Nejde o žádný diář, ten mi dělala sekretářka,“ uvedl Dbalý. K tomu, proč po domovní prohlídce proškrtal obsah deníku uvedl, že na flashdisku objevil jednu z neúplných verzí, na níž pracoval. „Objevil jste ji až dodatečně? Policie při domovní prohlídce ji nenašla?“ podivila se soudkyně.
09:41

Teď citace z řeči státního zástupce Zdeňka Matuly: podle něj Dbalý nejdříve psal deník, ale až v roce 2014 si rozmyslel, že by dokument mohl prezentovat jako knihu. „Překryvů mezi deníkem a realitou je tolik, že dnes nemám problém na něm vystavět celou obžalobu,“ řekl Matula u vazebního zasedání, z něhož výpovědi pocházejí. Poukázal také na fakt, že Dbalého manželka nevěděla o žádných úsporách, jimiž Dbalý vysvětloval množství peněz u něj nalezených. Žena lékaře naopak vypověděla, že si museli půjčovat od rodiny.

  • Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý a obhájkyně Katarína Kožiak.

    Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý a obhájkyně Katarína Kožiak. / Autor: ČTK

09:29
Soudkyně zrovna cituje z Dbalého výpovědi pasáž, v níž se vyjadřuje ke svým poznámkám. A opět: jde podle něj o chystané beletristické dílo o několika verzích, na které měl dokonce smlouvu. Podle policie nicméně účelově uzavřenou.
09:25
Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže ze třetího dne soudního jednání v kauze Homolka. Ve čtvrtek by se měl ke slovu dostat obžalovaný náměstek nemocnice Michal Toběrný. Předchozí dva dny mluvil exředitel špitálu Vladimír Dbalý, který ale vzhledem ke zdravotnímu stavu odmítl odpovídat na otázky státního zástupce, soudkyně i obhajoby. Předsedkyně senátu Silvie Slepičková na úvod proto předčítá jednu z Dbalého výpovědí z přípravného řízení.
15:29
Soudkyně ukončila druhý den hlavního líčení, jednání soudu bude pokračovat ve čtvrtek. Vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost.
14:15
A došlo i na dotaz, zda Dbalý stále nesněží, tedy neužívá kokain, či není závislý na alkoholu. „ Kokain již dávno ne, dávám si skleničku, dvě vína denně, nikdy jsem se neléčil,“ přiznal Dbalý.
14:12
Finančně mu prý nevypomáhá ani manželka. „Žijeme odděleně, finančně od ní nemám podporu. Vzhledem k jejímu platu a její mzdě, a že živí dvě dcery,“ vypověděl bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce.
14:10
Po přestávce soudkyně přistoupila k předčítání Dbalého výpovědi z přípravného řízení. Ještě před tím se ale dostala ke Dbalého osobním poměrům. Bývalý lékař vypověděl, že od propuštění z vazby je nezaměstnán. „Nepodařilo se mi za dobu od propuštění z vazby najít zaměstnání, ani mimo zdravotnictví. Jsem bez příjmu. Kdekoliv jsem se zajímal o zaměstnání, i tam kde byla poptávka po lékařích bez specializace. Bylo mi řečeno, že i když je volno, o mém zaměstnání musí rozhodnout zřizovatel nemocnice,“ uvedl.
13:35
Soudkyně chtěla po pauze přistoupit k výslechu Vladimíra Dbalého, ten ale požádal, zda by mohl odpovídat na dotazy jindy. „Já beru antidepresiva. Situace se zhoršuje během dne, odpoledne jsem malátný. Začal jsem se léčit již ve vazební věznici,“ popsal. Po pauze se tak bude pokračovat čtením jeho výpovědi z přípravného řízení.
13:29
Svoji řeč Dbalý zakončil komentářem k majetkovým poměrům. "Je pravda, že manželka o mých úsporách nevěděla. Proč bych jí o nich říkal. Já jsem se jí taky neptal, kolik vydělává," uvedl například.
13:17
Dbalý trochu překvapivě mluvil o gama noži pouhých 20 minut. Na závěr své řeči se chce ještě vyjádřit k jednotlivých skutkům, jež mu obžaloba klade za vinu.
13:10

Zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch však u výslechu nabídl jiný příběh. Původní gama nůž byl podle něj plně funkční, ale Dbalý s náměstkem a dalším obžalovaným Michalem Toběrným tlačili na nákup nového. „Spojil jsem se s prezidentem výrobce původního nože, Elekty. On řekl, že je plně zobchodovatelný a že po světě je ještě asi 300 těchto nožů a tento patří mezi 100 nejlepších a mohou za něj nabídnout částku něco mezi 800 - 850 tisíc euro (cca. 20 - 22 milionů korun),“ vypověděl Janouch. Peníze chtěl prý nabídnout jako příspěvek na nákup nového přístroje. Dbalý ale odmítl, podle Janoucha, aby mu nadace nemohla koukat během tendru pod ruce. Podrobnosti najdete

  • Leksellův gama nůž v nemocnici Na Homolce.

    Leksellův gama nůž v nemocnici Na Homolce. / Autor: Nemocnice Na Homolce