Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kauza Sarkozy junior: krůček ke kompromisu

Česko

PAŘÍŽ Kdyby si někdo dal práci a spočítal nejvíce skloňovaná jména ve světových médiích za posledních deset dní, bezpochyby by se na velmi slušné pozici umístil Jean Sarkozy, syn francouzského prezidenta.

Na jeho úmysl stanout v čele vlivné státní společnosti EPAD spravující rozsáhlou pařížskou obchodní čtvrť La Défense reagoval tisk od Velké Británie až po Čínu. Aféra, která značně rozvířila francouzskou politickou scénu, vrhla špatné světlo nejen na dvojici otce a syna Sarkozyových, kteří si vysloužili přezdívky „král Sarkozy a princ Jean“, ale i na celou Francii, o které se některá média vyjádřila jako o banánové republice.

Třiadvacetiletý Jean Sarkozy se soustavně brání, že má pro výkon funkce dost zkušeností z práce v místní správě. Už dva roky totiž zasedá ve správní radě departementu Hauts-de-Seine u Paříže, do kterého shodou okolností La Défense patří. Jeho odpůrci mu ale vytýkají, že nemá pro vedení tak obrovské společnosti jako student teprve druhého ročníku práv dostatek zkušeností. Na obranu syna přirozeně vystoupil i prezident, který celou aféru vnímá jako útok na svoji osobu.

Pod peticí je 80 tisíc podpisů Že prezident zašel s protežováním svého syna až příliš daleko, dokládá i v sobotu zveřejněný průzkum agentury CSA. Z jeho výsledků vyplynulo, že proti jmenování Sarkozyho juniora do vysoké manažerské funkce je 64 procent Francouzů, mezi nimiž jsou i pravicoví voliči vládní UMP. A pod peticí, která vyzývá Jeana Sarkozyho, aby se o vedení v La Défense přestal ucházet, bylo na konci víkendu nashromážděno přes 80 tisíc podpisů.

Francouzská vláda pod palbou kritiky ze všech stran hledá cestu, jak celou bouři utišit. Mluvčí vlády Luc Chatel se včera ve francouzských médiích vyjádřil v tom smyslu, že si „dovede představit“, že by se devět státních představitelů v radě společnosti EPAD nezúčastnilo hlasování během volby nového prezidenta, která se má konat za šest týdnů. „Zkoumám, zdali se už v minulosti stalo, že by se zástupci státu nezúčastnili hlasování během této volby,“ řekl stanici Europe 1.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!