Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Rittig je volný. Žalobci chtějí vazbu pro pět lidí, kvůli útěku či ovlivňování

Česko

  22:15aktualizováno  23:10
PRAHA - Státní zástupce navrhl poslat do vazby pět z deseti obviněných v kauze Oleo Chemical. Žalobci se bojí, že by zadržení mohli ovlivňovat svědky, skrývat se či mařit vyšetřování. Ivo Rittig je jedním ze čtyř propuštěných.

Lobbista Ivo Rittig obviněný v kauze tunelování firmy Oleo Chemical byl propuštěn 27. září na svobodu. foto: ČTK

„U tří osob navrhuje státní zástupce uvalení vazby z důvodů, aby nemohly ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. U dvou osob jde pak o takzvaný předstižný a útěkový důvod,“ řekla serveru Lidovky.cz Lenka Bradáčová. Žalobci se tedy bojí, že by obvinění mohli na svobodě mařit vyšetřování, skrývat se nebo pokračovat v trestné činnosti.

Vrchní státní zástupkyně také pro server Lidovky.cz uvedla, že už byly čtyři další osoby propuštěné na svobodu. „U jedné z nich navrhují žalobci odebrání cestovního pasu,“ dodala Bradáčová. Jedním z propuštěných je i Ivo Rittig. "Jdu domů. Teď je večer, nebudu to komentovat," řekl propuštěný lobbista ČTK. Jestli žalobci chtějí odebrat pas právě jemu, kvůli jeho častým cestám do Monaka, kde žije, však Bradáčová nechtěla sdělit. Sám Rittig po propušní řekl, že cestovní pas má.

K TÉMATU:

Skupina, která podle vyšetřovatelů kromě vyvádění peněz z Oleo Chemical prala špinavé peníze a krátila daně, byla zadržena v pátek. O možných vazbách musí rozhodnout soud pro během následujících 24 hodin.

Autoři: ,