Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
26. září 2014 14:11, aktualizováno  15:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

10 obviněných. Rittigovi lidé tunelovali firmu Oleo Chemical, píše žalobce

Ivo Rittig a Karolína Babáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig a Karolína Babáková | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Vedle lobbisty Ivo Rittiga stíhá policie dalších devět lidí. Měli jako organizovaná skupina vyvádět peníze z petrochemické firmy Oleo Chemical, čímž se měli dopustit hned několika trestných činů.

"Obvinění podle policejního orgánu měli jednat jako organizovaná skupina, která vyváděla finanční prostředky ze společnosti Oleo Chemical a. s. a tyto dále převáděla za účelem zastření jejich pravého původu," napsal v tiskové zprávě dozorující státní zástupce Adam Borgula z pražského vrchního zastupitelství. 

ČTĚTE TAKÉ:

Skupina se podle něj dopustila zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, porušení povinnosti při správě cizího majetku, legalizace výnosů z trestné činnosti. "Právní kvalifikace použitá policejním orgánem v usnesení o zahájení trestního stíhání není u všech obviněných osob identická," upozornil Borgula. 

Rušno před vinohradskou vilou Ivo Rittiga. Opět dovnitř zamířili kriminalisté,...
Rušno před vinohradskou vilou Ivo Rittiga. Opět dovnitř zamířili kriminalisté,...
Rušno před vinohradskou vilou Ivo Rittiga. Opět dovnitř zamířili kriminalisté,...
Rušno před vinohradskou vilou Ivo Rittiga. Opět dovnitř zamířili kriminalisté,...

Jak informoval server Lidovky.cz, vedle Rittiga si kriminalisté přišli i pro jeho právníky Karolínu Babákovou a Davida Michala. Mezi zadrženými podle informací serveru Lidovky.cz figurují Kamil Jirounek a Michal Urbánek z firmy Oleo Chemical.  

INFOGRAFIKA: Přesah kauzy Oleo Chemical

INFOGRAFIKA: Přesah kauzy Oleo Chemical

Zprávu o policejní razii uvítal Nadační fond proti korupci, „Informace z dnešního rána nás samozřejmě potěšila. Tato kauza byla podle mého názoru velmi dobře zpracována a bylo pouze otázkou času, kdy policie udeří. Byť jsme na kauzu upozornili v roce 2011, tak u těchto případů s mezinárodním přesahem nelze očekávat výsledek za několik měsíců. Je třeba být trpělivý,“ dodal v reakci na dnešní informace serveru Lidovky.cz Petr Soukenka, ředitel fondu.

Kauza Oleo Chemical

Kauzu petrochemické společnosti Oleo Chemcial lze rozdělit na několik větví.

  • Tou první, na kterou se dle informací LN nyní zaměřil protimafiánský útvar, jsou dodávky bionafty do pražského dopravního podniku. Oleo Chemical palivo dodávala v letech 2010 až 2012.
    Společnost tehdy spolupracovala s karibskou firmou Cokeville Assets, která jí poskytovala poradenské služby a má blízko k lobbistovi Ivu Rittigovi. Ten je obviněný v kauze jízdenek pro dopravní podnik, v níž se Cokeville Assets rovněž objevila.

Oleo Chemical má dva hlavní vlastníky. Jsou jimi Kamil Jirounek, který v těchto dnech čelí soudu kvůli falešné směnce, a Michal Urbánek, který měl na starosti právě dodávku bionafty do dopravního podniku a je známým bývalého radního pro dopravu Josefa Noska (do roku 2013 člen ODS). Podnikatel Jirounek je pak zajímavý tím, že má blízko k lidem kolem uprchlého byznysmena Radovana Krejčíře a finančníkovi Petru Sisákovi, který je znám z kauzy Key Investments.

  • Druhou důležitou větví kauzy Oleo Chemical je koupelnářská firma Ravak. V případu, kterému se rovněž věnují kriminalisté, jde o to, že představitelé Ravaku měli Oleu Chemical a jeho spolumajitelům Michalu Urbánkovi a Kamilu Jirounkovi půjčit 750 milionů korun. Ravak tvrdí, že se tak stalo na základě zfalšovaných dokumentů. Urbánek s Jirounkem z Olea Chemical trvají na tom, že naopak Ravak jim způsobil škodu za dvě miliardy.

Byli to právě lidé z Ravaku, kteří v roce 2011 v útrobách firmy Oleo Chemical našli dokumenty související s firmou Cokeville Assets blízké Ivu Rittigovi. O několik měsíců později s nimi na veřejnost přišel Nadační fond proti korupci. Byl to právě Ravak, kdo odstartoval hon na Rittiga.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...