28. července 2014 17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Oleo Chemical. Byl jsem otrokem mafie, koupili si mě, promluvil podnikatel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Peníze – ilustrační. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační. | foto: Archiv LN

PRAHA  „Denně jsem musel být k službám. Byl jsem jak otrok, uklízel jsem dům, vozil jídlo. I když se nic nedělo, tak jsem tam seděl 12 hodin a musel jsem být k dispozici. O víkendech jsem měl většinou volno,“ pronesl Radek Novák rozechvělým hlasem letos v únoru při výslechu na policii.

Novákův mafiánský příběh souvisí s kauzou petrochemické společnosti Oleo Chemical, kterou LN již několik týdnů rozplétají. Podnikatel ve stavebnictví byl spolu s majitelem Oleo Chemical Kamilem Jirounkem obžalován z podvodu a falšování platebních prostředků.

Podle textu obžaloby, kterou mají LN k dispozici, se Novák podílel na vzniku padělané směnky, kterou měl koupit zmiňovaný Jirounek z Olea Chemical a využít ji na umazání dluhu vůči podnikateli Jindřichu Vařekovi. Ten je spolumajitelem slavného výrobce koupelen Ravak a Jirounkovi předtím půjčil 100 milionů korun (VÍCE čtěte ZDE).

Podle vyšetřovatelů Jirounek namísto splacení 100milionového dluhu požadoval od Vařeky, aby mu na základě směnky (kterou měl vůči Vařekovi vytvořit bezdomovec) vrátil 127 milionů. Detektivové a státní zástupci zjistili, že šlo o padělané dokumenty. Jirounka a Nováka kvůli tomu čeká v září soud.

Nepřehlédněte

Podnikatel Novák, o kterého v tomto příběhu jde především, se před několika lety osudově zapletl s lidmi z pražského podsvětí. Musel jim být neustále k dispozici, starat se jim o jídlo, vyřizovat výhrůžky od albánských vymahačů a v případě neuposlechnutí mu hrozili fyzickou likvidací. O svém příběhu se bál mluvit.

Teprve ve chvíli, kdy lidé, ze kterých měl strach, skončili ve vazbě, sebral odvahu a vypravil se na policii. Tam vyšetřovatelům minulý rok na podzim popsal, jak fungují vztahy v mafii. Přepis jeho svědectví mají LN k dispozici. Jde sice jen o jednu z vedlejších větví případu, názorně však dokumentuje, o jak drsnou kauzu se jedná.

Mohli mě zlikvidovat

Jak vyplývá z Novákova přiznání na policii, v příběhu padělané směnky, kvůli níž je trestně stíhán, se ocitl z donucení. Novákův osud se začal psát v roce 2007, kdy se v jeho chemičce v Litvínově stal smrtelný úraz a fabrika se kvůli tomu dostala do finančních potíží.

Novákovi docházely peníze, které musel vracet podnikatelům kolem osoby jménem Jan Krumlovský, jehož v té době znal od vidění. Aby vybředl z problémů, Krumlovský převzal Novákovy obchodní závazky. „De facto si mě koupil a musel jsem pro něj pracovat,“ řekl Novák na policii a dodal: „Krumlovský řekl, abych mu byl k dispozici a ať poslouchám, co řekne on.“

V roce 2011 se Novák seznámil s Kamilem Jirounkem z Olea Chemical. Od Krumlovského a jeho kolegy Jindřicha Cipry dostal za úkol spolumajiteli olejářské firmy sloužit. „Krumlovský a Cipra se přede mnou bavili, že připravují jistou pohledávku za jistým Vařekou, že dokumenty připravoval Cipra v internetové kavárně,“ řekl Novák policistům při výslechu.

Posléze Novákovi předložili dokumenty o údajné pohledávce, ve které Novák figuroval jako jeden z článků, přes které pohledávka vůči Vařekovi doputovala až k Jirounkovi. „Za postoupení této pohledávky měl Krumlovský a Ciprou obdržet 25,4 milionu korun od Jirounka přímo,“ doplnil Novák na policii.

Psali jsme k tématu

Krumlovský a Cipra však začali mít obavy, že jim Jirounek žádné peníze nedá. Měl totiž problémy ve své firmě Oleo Chemical, ocitla se v insolvenci. A tak ho Cipra s Krumlovským začali sledovat. Do automobilu mu namontovali telefon, přes který monitorovali jeho pohyb. Jindy zase musel Novák za Jirounkem, aby mu k uchu předal telefonát, v němž mu vyhrožoval „nějaký albánský člověk“, aby zaplatil peníze.

Kdyby prý s pokyny nesouhlasil, hrozila by mu likvidace. „Když jim člověk nevyhověl, tak se stal okamžitě psancem. Kolem nich zmizeli podnikatelé. Byl jsem i přítomen fyzickému násilí na lidech,“ sdělil Novák. Jenže v té době vypukla válka mezi Oleo Chemical a koupelnovou společností Ravak, v jejímž důsledku padlo kvůli zfalšované směnce trestní oznámení na Jirounka i Nováka, jenž si uvědomil závažnost událostí.

„Ztuhl jsem. Krumlovský s Ciprou mě uklidňovali, že všechno bude dobré, jen abych nepodnikal nic na vlastní pěst. Jinou možnost jsem ani neměl, protože když jsem dvakrát takto něco udělal, byl jsem zbit. Mně se to přestávalo líbit a vyhledal jsem pomoc u policie,“ řekl Novák detektivům letos v únoru.

Hlavu vzhůru

Na policii se prý vydal z důvodu, že už nechtěl být otrokem Cipry a Krumlovského a být souzen za něco, k čemu byl donucen. „Když mě koupili, sami mi říkali, že buď budu spolupracovat, nebo mě najdou na ulici s děravou hlavou,“ komentoval u výslechu Novák nastalou situaci. Promluvit o drsných poměrech se odhodlával dlouho.

Odvážil se až ve chvíli, kdy Krumlovský a Cipra byli zadrženi a umístěni do vazby – podle lidí z Ravaku kvůli podezření z vražd – a mluvit proti nim začali i ostatní svědci. „Nedokázal jsem se smířit s tím, abych dělal věci tak, jak mi řeknou, abych mohl žít. Řekl jsem si, že se tomu musím postavit.

Měl jsem pozemky, dva byty, podnikal jsem ve stavebnictví. Dneska nemám nic, všechno mi vzali,“ dodal Novák, který musel vyhledat psychiatrickou pomoc. Kvůli spolupachatelství na falšování směnky nakonec skončil v litoměřické vazbě.

  • 4Diskuse
Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz