Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Obvinění Rittiga: Kmotra má do vězení dostat daňový únik za 3,7 milionu

Česko

  6:00aktualizováno  10:22
PRAHA - Pro Rittiga jsou to spíše drobné, jenže právě ty ho mohou dostat do cely. Podle obvinění v kauze Oleo Chemical, s nímž se seznámil server Lidovky.cz, měla skupina kolem něj a manažerů petrochemické firmy na daních obrat stát o 3,7 milionu korun. Přes nastrčenou společnost pak podle vyšetřovatelů obvinění z Olea vysáli 20 milionů korun, které údajně putovaly na Rittigův účet.

Lobbista Ivo Rittig. foto: MAFRA: Michal Šula

Policie zajistila celkem čtyři smlouvy na poskytování poradenských služeb z let 2007, 2008, 2009 a 2010, díky nimž skupina přes offshorovou společnost Cokeville Assets zastoupenou právníkem Davidem Michalem či tehdejším majitelem Peterem Kmetěm vyváděla peníze z Olea Chemical. Za něj dokumenty podepisovali Michal Urbánek a Radomír Kučera. Všichni figurují mezi obviněnými. 

Mechanismus byl podle policistů vždy stejný. Cokeville Assets měla na základě smluv oficiálně radit při výběrových řízeních či soutěžích a pomoct tak Oleu Chemical získat kontrakty na dodávky paliva.

Ivo Rittig v obklíčení

Avšak skutečnost byla jiná. "Věděli, že ze strany společnosti Cokeville Assets k žádné poradenské činnosti docházet nebude, kdy tato smlouva sloužila k zastření pravého účelu převodu finančních prostředků mezi společností Oleo Chemical a společností Cokeville Assets a byla uzavřena za účelem odčerpání spravovaného majetku společnosti Oleo Chemical ve prospěch jiných osob, mimo daňovou povinnost," stojí v obvinění u jednoho z popsaných případů. 

Dvůr uvnitř Rittigova komplexu na Vinohradech se proměnil v parkoviště a stejně...
Po poledni dorazil do Rittigovy vily nový návštěvník. Poté co policisté ověřili...
Kdo je kdo v kauze Oleo Chemical
Graficky: jaká je provázanost mezi firmou Oleo Chemical a lobistou Ivo Rittgem?

Právník David Michal s bratrem Petrem a Rittigova advokátka Karolína Babáková pak jako jednatelé společnosti Peskim, která pro Cokeville Assets spravovala účetnictví, měli nechat vystavit faktury za nikdy nevykonanou práci. "Následně je vytiskla a podepsala fiktivní osoba Maria Gold... faktury slouží k odčerpání majetku firmy ve prospěch osob mimo daňovou povinnost," popisují detektivové u jednoho z případů. V Oleu faktury "za nic" schválili Urbánek a Kučera. 

Kriminalisté však popisují celkem tři skutky. V roce 2009 takto do petrochemické firmy dorazily faktury za 689 217 dolarů. Skupina ji kvůli tomu neoprávněně snížila daňový základ o 12,8 milionu korun. "...čímž správci daně České republiky vznikla škoda v uvedené výši 2 501 000 Kč," vypočítávají kriminalisté. Urbánek s dalším manažerem Olea Kamilem Jirounkem pak nechali na účet Cokeville převést přes 9,8 milionu pocházejících z peněz od státního distributora paliv Čepro.

ČTĚTE TAKÉ:

V roce 2010 podle obvinění stejným způsobem Cokeville přes Peskim fakturoval 355 653 dolarů, přičemž dokumenty opět podepsala jako fiktivní osoba jistá Maria Gold. Oleu se tak opět snížil daňový základ, tentokrát o více než 6,8 milionu korun a stát tratil přes 1,2 milionu korun. Následně na účet Cokeville nechali šéfové Olea poslat bezmála 3,5 milionu korun, znovu z peněz od Čepra. 

10 obviněných v kauze Oleo Chemical

  • Ivo Rittig - jednatel společnosti Rittig&Partners
  • David Michal - společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Karolína Babáková - společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Petr Michal - jednatel společnosti Peskim
  • Kamil Jirounek - jednatel společnosti Oleo Chemical
  • Michal Urbánek - jednatel firmy Temperatior, dříve Oleo Chemical
  • Radomír Kučera - výrobní ředitel společnosti Oleo Chemical
  • Peter Kmeť - dříve jednatel společnosti Cokeville Assets
  • Jana Šádková - jednatelka společnosti Oil Technologies, dříve Peskim
  • Jaroslav Kubiska - konsolidační specialista

A do třetice: v roce 2011 bratři Michalové s Babákovou podle detektivů nechali vystavit faktury za fiktivní práci v hodnotě bezmála 68 tisíc dolarů, čímž snížili daňový základ o více než 1,1 milionu korun. V té době však společnost byla v minusu, a tak státu žádná škoda na daních nevznikla. Ani ztráta však šéfům Olea nezabránila poslat na účet karibské firmy skoro 6,7 milionu korun.

Celkem tak na účtu Cokeville Assets od Olea Chemical skončilo 20 milionů korun. A právě ty měly podle detektivů dále putovat na účet lobbisty Rittiga, přesně jde o sumu 19 977 318 korun. Použít měl stejně jako v kauze jízdenek dopravního podniku, kde je také obviněn, poradenskou smlouvu s Cokeville Assets z roku 2006, její dodatek plus dokument nazvaný Odsouhlasený výpočet odměny poradce z roku 2008.

Rittigova právnička Katarína Kožiaková Oboňová již v pátek označila policejní akci za šikanu. Lobbista čelí obvinění kvůli praní špinavých peněz. Podle státního zástupce Adama Borguly z Vrchního státního zastupitelství v Praze se desítka obviněných dopustila také zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, porušení povinnosti při správě cizího majetku. Pro čtyři žádal vazbu, soud mu nicméně nevyhověl.  

Autor: