Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Kromě Rittiga je na svobodě i šéf Oleo Chemical Kučera a právník Michal

Česko

  11:36aktualizováno  16:46
PRAHA - Seznam propuštěních v kauze Oleo se pomalu plní. Na svobodu byl propuštěn kromě lobbisty Iva Rittiga i provozní šéf údajně vytunelované firmy Oleo Chemical Radomír Kučera. Řekl to Kučerův advokát Daniel Volák. Propuštěn byl i Rittigův právník David Michal, který potvrdil, že na jeho bratra Petra byl naopak podán návrh na vazbu. Vedle toho byla propuštěna i jedna z pěti obviněných s návrhem na vazbu.

V kauze Oleo Chemical byl 28. září propuštěn i Rittigův právník David Michal. foto: ČTK

Vazbu žádá státní zástupce pro čtyři z deseti obviněných v kauze. Média spekulují, že jsou mezi nimi třeba Rittigova advokátka Karolína Babáková či zakladatel Oleo Chemical Michal Urbánek. Skupina podle vyšetřovatelů kromě vyvádění peněz z firmy prala špinavé peníze a krátila daně.

PSALI JSEM TAKÉ:

"Podal jsem návrh na propuštění mého klienta, a tomuto návrhu bylo vyhověno," řekl Volák. "Můj klient k věci vypovídal, z našeho pohledu se ho obvinění netýká napřímo. Věřím, že postupně vyjde najevo, že v této věci není trestně odpovědnou osobou," uvedl. Kučerův advokát doplnil, že proti obvinění podal stížnost. Stejně postupovala i Rittigova obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová.

V kauze Oleo Chemical byl propuštěn také Rittigův právník David Michal. Michal potvrdil, že na jeho bratra Petra byl podán návrh na vazbu. Podle informací serveru Lidovky.cz rozhodne o návrzích na vazbu liberecký soud, patrně proto, že firma Oleo Chemical síldí na liberecké adrese.

Také jedna z pěti původních pěti obviněných s návrhem na vazbu v kauze údajného vytunelování Oleo Chemical byla propuštěna. Řekl to advokát ženy Jiří Matzner. "Klientka je propuštěna ze zadržení, odcházíme. Nebudeme se v této fázi k ničemu vyjadřovat," uvedl. Jméno klientky nechtěl zveřejnit, podle České televize jde o Alenu Maškovou z vedení Oleo Chemical. Státní zástupce podle informací ČTK u obviněné návrh na vzetí do vazby sám stáhl. Soud tak nyní rozhoduje o zbylých čtyřech obviněných, pro které žalobce žádá vazbu.

Podle informací ČTK jde o jednatele firmy Peskim Petra Michala, Rittigovu právničku Karolínu Babákovou a zakladatele firmy Oleo Chemical Michala Urbánka a Kamila Jirounka.

Lhůta pro rozhodnutí uplyne v pondělí ráno.Státní zástupce podal v sobotu návrh na vazbu pro pět lidí. Zbytek byl propuštěn, ale jednomu chce státní zastupitelství nechat odebrat pas.

Autoři: ,