Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Majitelé Olea chtěli zmizet na Seychelách, tvrdí svědek. Soud je nechal jít

Česko

  6:00
PRAHA - Ivu Rittigovi vazbu nenavrhoval, u další obviněné v kauze Oleo Chemical Jany Šádkové státní zástupce Adam Borgula nakonec žádost stáhl. O to víc zřejmě chtěl do cely dostat další čtyři stíhané. V případě majitelů petrochemické firmy Michala Urbánka s Kamilem Jirounkem měl dokonce pádný argument v podobě jedné z výpovědí, podle níž dvojice poptávala nemovitosti na Seychellách. I tak nakonec Okresní soud v Liberci pustil všechny obviněné na svobodu.

Kamil Jirounek na cestě k vazebnímu zasedání. foto: Repro ČT

Informace o možném útěku Urbánka s Jirounkem dal vyšetřovatelům loni v létě Jiří Kreysa. S Jindřichem Vařekou vlastní koupelnářskou firmu Ravak, která měla Oleu půjčit na rozjezd továrny  750 milionů korun. Manažeři Ravaku tvrdí, že když se poté kvůli půjčce začali blíže zajímat o hospodaření petrochemické firmy, zjistili, že Urbánek s Jirounkem si žijí na vysoké noze.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jednalo se o nesmyslné vyhazování peněz, jako byla třeba samostatná kancelář v O2 aréně, nesmyslné zahraniční cesty, drahé osobní vozy, pobyty ve středomoří a vyplácení provizí především firmě Cokeville Assets v desetimilionových částkách. Za jeden rok asi 20 milionů korun," zaznamenali policisté Vařekova slova v obvinění, které má server Lidovky.cz k dispozici. Vařeka s Kreysou dali detektivům klíčová svědectví o napojení politického podnikatele na Oleo, z něhož mu podle obvinění mělo přistát na účtu 20 milionů korun.

Kreysa navíc vyšetřovatelům řekl, že majitelé Olea se chystají zmizet v zahraničí. "K majetkovým poměrům Kamila Jirounka a Michala Urbánka bylo z podaného vysvětlení zjištěno, že ve druhé polovině loňského roku navštívili opakovaně Seychely," zaznamenali policisté Kreysova slova. 

Kamil Jirounek, jeden ze zakladatelů firmy Oleo Chemical, u soudu.

Urbánek s Jirounkem se podle něj dokonce na souostroví v Indickém oceánu zajímali o nákup nemovitostí, aby se ukryli před hrozícím stíháním. "Koupě nemovitosti umožňuje získat kartu rezidenta. Pan Jirounek, který umí šest jazyků a je ve velmi dobré finanční situaci se měl vyjádřit v tom smyslu, že musí na deset let opustit Českou republiku, jelikož je proti němu vedeno trestní řízení za podvod a padělání listin," vypověděl Kreysa policistům.

Spolumajitel Olea nicméně jakékoliv informace o plánovaném zmizení považuje za nesmyslné a vykonstruované. "Jsem držen pány z Ravaku od roku 2012 v exekuci, která zatím není pravomocná, nicméně jsem v inhibitoriu, navíc mám blokován majetek od pana Vařeky," řekl Jirounek serveru Lidovky.cz. 

Tok peněz od Olea Chemical k Rittigovi podle vyšetřovatelů (grafika).

Žádné nemovitosti v zahraničí ani účty prý nemá. "Jsem rád, že jsem rád. O koupi žádné nemovitosti jsem se nezajímal, celé to považuji za účelové tvrzení pana Kreysa a pana Vařeky snažící se o nepřátelské převzetí Olea. Myslí si, že toho dosáhnou tak, že mě dostanou do vazby," míní Jirounek.

Manažer argumentuje i tím, že dosavadní vyšetřování ani soudní jednání nemařil. "Pracuji navíc střídavě v Čechách a v zahraničí, pokaždé se vracím, účastním se soudů i vyšetřování. Navíc se musím očistit od špíny, kterou na mě pánové z Ravaku naházeli. Kdybych to chtěl udělat, udělám to už dávno," tvrdí. 

10 obviněných v kauze Oleo Chemical

  • Ivo Rittig - jednatel společnosti Rittig&Partners
  • David Michal - společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Karolína Babáková - společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Petr Michal - jednatel společnosti Peskim
  • Kamil Jirounek - jednatel společnosti Oleo Chemical
  • Michal Urbánek - jednatel firmy Temperatior, dříve Oleo Chemical
  • Radomír Kučera - výrobní ředitel společnosti Oleo Chemical
  • Peter Kmeť - dříve jednatel společnosti Cokeville Assets
  • Jana Šádková - jednatelka společnosti Oil Technologies, dříve Peskim
  • Jaroslav Kubiska - konsolidační specialista

Urbánek podle svých slov nikdy na Seychelách nebyl, natož aby tam chtěl kupovat nemovitosti. "Opustit Česko nehodlám, mám tu tři školou povinné děti," napsal serveru Lidovky.cz.  

Liberecký soud nakonec žádosti státního zástupce na předstižnou a útěkovou vazbu nevyhověl a dvojici za mříže neposlal. "Od skutku uplynulo delší časové období. Během něho nic nenasvědčovalo tomu, že by obvinění měli tendenci v trestné činnosti pokračovat nebo ji opakovat," vysvětlil serveru Lidovky.cz jeho mluvčí Lukáš Korpas. 

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad kauzu Oleo dozoruje, verdikt komentovala zdrženlivě, připustila však, že může vyšetřování kauzy zkomplikovat, a proto by mělo pokračovat co nejrychleji. "Tak, aby konečný verdikt padl co nejdříve," uvedla. 

Na účtech Rittiga podle policie v této kauze skončilo skoro 20 milionů korun. Společně s advokáty kanceláře Šachta&Partners a šéfů Olea měli pomocí fiktivních faktur snížit daňový základ petrochemické firmy, čímž stát měli na daních připravit o 3,7 milionu korun.

Autor: