Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kdo z Plzně přijde o titul? Adepty zveřejní univerzita na jaře

Česko

  12:49
PLZEŇ - Závěry z prověrky 830 absolventů rigorózního řízení na plzeňských právech zveřejní Západočeská univerzita do dvou týdnů. Do 31. ledna pak komise univerzity dokončí kontrolu magistrů a vedení školy začne projednávat závěry a připravovat další kroky. Nejdříve na jaře škola oficiálně zveřejní konkrétní jména nestandardních absolventů fakulty, jimž se pokusí odebrat titul.

Josef Průša, rektor Západočeské univerzity v Plzni. foto: ČTK

"Zatím stále pokračuje prověřování, komise se sešla i mezi svátky. Do 14 dnů uveřejníme závěrečnou zprávu týkající se rigorózního řízení," uvedl rektor Josef Průša.

Počet držitelů titulu JUDr., jimž by mohl být titul odebrán, zatím není znám. Dle některých odhadů by jich mohlo být do deseti, různě závažná pochybení byla zjištěna u několika stovek absolventů rigorózní zkoušky.

Podle Průši by do konce měsíce měla komise prověřit i magistry. "Pak začneme uvažovat, co dál. Musíme připravit stanovisko jak se chovat," dodal rektor. Konkrétní jména rychlostudentů a dalších osob, které fakultou prošly nestandardně, se prý na povrch dostanou nejdříve začátkem jara."Zveřejníme je, až si budeme zcela jisti. Chceme tím zabránit žalobám," uvedl rektor.

Selhal především akademický senát
Univerzita zatím nebude publikovat žádné konkrétní výstupy z analýzy, kterou pro ni na téma možného odebírání titulů připravil bývalý ministr spravedlnosti Karel Čermák. Podle rektora je materiál obecnou analýzou problému a ZČU bude muset sama rozhodnout, jak se zachová. Na základě kontrol chce univerzita upravit některé své vnitřní předpisy, aby se na minimum snížila možnost podobného selhání jako na právech za minulého vedení.

"Každopádně na fakultě selhal především její akademický senát. Některé věci ale bude možné ohlídat změnou vnitřních předpisů," dodal Průša. Návrhy na úpravu vnitřní legislativy univerzita předá také ministerstvu, aby je mohly využít i jiné vysoké školy.

Komise ZČU už prověřila všech 63 absolventů doktorského studia, vážné pochybení shledala u 14. Potvrdilo se, že někteří zájemci byli přijati mimo přijímací zkoušky, doktorandy zkoušeli lidé bez právnického vzdělání, zkušební týmy byly sestaveny účelově. Ve všech 14 případech komise doporučila prověřit dizertaci, případně zahájit řízení o odebrání titulu.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...