Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdy máme státnice? Stávka mate studenty

Vzdělávání

  8:00
PRAHA - Studentka Barbora Čiháková z pražské Literární akademie ještě v neděli dopoledne netušila, že musí druhý den ke státnicím. Původně pondělní termín zkoušek kvůli stávce odborů škola přesunula na čtvrtek. Jenomže i odboráři se o víkendu rozhodli, že místo v pondělí budou stávkovat o tři dny později.
Student (ilustrační foto)

Student (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Studentům nezbývalo nic jiného než bedlivě sledovat aktuální vývoj: zda odboráři i přes zákaz soudu dopravu zablokují, nebo stávku přesunou na jiný den. Akademie jim to totiž neulehčila. V pátek – stejně jako třeba Univerzita Karlova – rozeslala studentům e-mail s touto větou: "Pokud se v pondělí uskuteční stávka, zkouška se přesouvá na čtvrtek. Bude-li stávka zrušena, zůstává původní termín zkoušky."

A studenti si zoufali. "Všichni jsme měli za to, že je stávka hotová a daná. Nakonec to bylo ale všechno jinak. Byly okolo toho ohromné zmatky," svěřila se LN Barbora Čiháková. "Problémy měli i spolužáci, kterým už škola zrušila kolej, a nevěděli tedy, na kdy si mají hledat ubytování a kdy mají vůbec do Prahy na státnice přijet," dodala.

Odboráři se chystají na politiky

Zmatek kvůli stávce zažívají i uchazeči o studium na vysokých školách. Většina škol totiž přesunula čtvrteční termín přijímacích zkoušek na pátek. Tato změna ale některým uchazečům nemusí vyhovovat. Vyšší odborná škola publicistiky v Praze má strach, kolik ze 135 přihlášených uchazečů k přijímacím zkouškám nakonec dorazí.

Podívejte se na přehlednou infografiku

"Museli jsme bohužel k tomuto kroku kvůli stávce přistoupit. Přihlásilo se nám 135 uchazečů, ale to neznamená, že jich tolik přijde. Některým z nich tato změna určitě zamíchala plány, my na ně ale nemáme žádné páky," řekl LN Tomáš Bouška, zástupce ředitele Vyšší odborné školy publicistiky.

Univerzita Karlova v Praze ale neměla ještě v pondělí jasno, kdy uchazeče na zkoušky pozve. Tento "malý problém" se týká hned devíti ze 17 fakult. Například lékařská fakulta bude zkoušky nejspíš pořádat v pátek, a dokonce i v sobotu. "O konkrétních změnách budeme jednat dnes dopoledne," napsal LN Václav Hájek, tiskový mluvčí UK v Praze.

Přehled o tom, čeho se čtvrteční stávka dotkne, najdete v úterních Lidových novinách.