Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stávkující bych vyhodil, prohlásil Klaus

Prezident Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Podle prezidenta Václava Klause by měla vláda ve věci čtvrteční stávky dopravních odborů jednat rezolutněji. Doporučil vládě najmout soukromé autobusy a zaměstnance, kteří se připojí ke stávce, by vyhodil. Odboráři Klausova slova kritizují.

Prezident to prohlásil na setkání s občany v obci Mýto, kam zavítal v rámci třídenní cesty po Plzeňsku.

"Doporučuji, aby vláda byla daleko, daleko rezolutnější. Já být na místě vlády a pražského primátora, tak bych se snažil po celé republice najmout soukromé autobusy, nahradit ty stávkující a řekl jim na shledanou, pokud nepřijdou," prohlásil Klaus podle serveru iDnes.cz, který o jeho návštěvě na Plzeňsku informoval.

Vládě prý nechce radit, ale neměla by ustupovat. Právníci by měli hledat legislativní cesty, jak stávce zabránit. "Byl bych velmi rád, kdyby se odhodlali číst ústavu a zákony způsobem, který by umožnil zasáhnout proti tomuto typu stávky," řekl. Klaus v roli předsedy vlády čelil v roce 1997 několikadenní stávce na železnici.

Anketa

Měli by podle vás stávkující zaměstnanci přijít o práci?

Ano 2409
Ne 3249
Nevím 43

Česko by si podle něj nemělo se stávkami "zahrávat". "Naše země a společnost je křehká nádoba a moc se do ní drcat nesmí. Zkusme vyjednávat, ale nikoli tou formou, kterou volí naši odboráři. Je to ukradení si stávky pro politické cíle," dodal prezident.

Bossové si chtějí pozvednout ego
Stejně jako v pátek zopakoval, že odboráři stávku využívají pro politické cíle, což rázně odmítá. "... to je politická stávka, to je zneužívání institutu stávky k normálnímu politickému boji. Je to strašná chyba, divím se odborářským bossům, že tímto způsobem si chtějí pozvednout svoje ego. Není to fér, brát si občany naší země za své rukojmí," konstatoval Klaus.

Šéf Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek v reakci prohlásil, že ho mrzí, že prezident situaci kolem stávky ještě více stupňuje. Podle předsedy OS Kovo Josefa Středuly by měl prezident občany s vládou sbližovat, nikoliv je rozdělovat. "Výhrůžky propouštěním, o kterých mluvil prezident republiky, jsou za hranou ústavního pořádku," řekl ČTK Středula. Podle něj je právem občanů stávkovat.

STÁVKA JE ODLOŽENÁ NA ČTVRTEK:

Stávka přesunutá na čtvrtek měla původně proběhnout v pondělí. Klause by prý ale od jeho cesty po Plzeňském kraji tak jako tak nezastavila. Spolu s manželkou Lívií má naplánovaná setkání s lidmi a místními politiky, prohlídky muzeí i výstup na šumavskou rozhlednu Poledník. Čeká je i prohlídka krajiny národního parku zničené kůrovcovou kalamitou.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!