Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odboráři chystají na čtvrtek živelnou blokádu Prahy

Česko

  13:42aktualizováno  19:15
PRAHA - Stávka bude sice až ve čtvrtek, zato ale o mnoho horší. Alespoň to prohlašují odboráři. Ve čtvrtek nevyjedou žádné vlaky, osobní ani nákladní. Stát bude také MHD v Brně, v Praze a dalších městech bude hromadná doprava výrazně omezena. Všechny stávkující vyzvali, aby přijeli do Prahy a zablokovali co nejvíce komunikací.

Prezident Federace strojvůdců ČR Jindřich Hlas oznamuje posunutí stávky dopraváků foto: ČTK

Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek prohlásil, že čtvrteční stávka bude živelná. Nelze tedy předem odhadnout, jak bude blokáda vypadat. Stávkující si ale brousí zuby především na hlavní město. Zablokovat chtějí hlavní příjezdové komunikace – tedy magistrálu, pražský okruh nebo Jižní spojku.

Kvůli tomu, že soud zakázal pondělní stávku, ale rozčilení odboráři vyzývají k zablokování co nejvíce pražských komunikací. Na pomoc proto svolávají stávkující z celé republiky. Zda bude jezdit v hlavním městě pro dopravu klíčové metro, zatím není jasné.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) upozornil, že kvůli tomu mohou být lidé ohroženi na životech, protože nebude moci plně fungovat integrovaný záchranný systém. Což však předáci podle svých slov nechtějí. "Nechceme, aby to skončilo nějakým vytloukáním oken či zapalováním," řekl šéf odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Blokády budou způsob, jak se k protestu připojí odboráři z jiných svazů.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil vystoupil 11. června v Praze na tiskové konferenci, poté co Městský soud v Praze předběžným opatřením zakázal

Ministr vnitra Jan Kubice oznámil, že policisté budou zajišťovat průjezdnost silnic, aby mohli policie, záchranná služba a hasiči bez potíží projíždět městem. Přímo proti stávkujícím ale policie zasahovat nebude, ze silnice bude jen odklízet překážky, například balíky slámy. "Nepředpokládám, že by v této situaci byla použita vodní děla či gumové projektily," prohlásil ministr Kubice pro TV Prima. Do služby bude nasazeno asi o polovinu více policistů než v běžný den.

Anketa

Jaký je váš postoj k vyhlášené stávce?

Nelíbí se mi vládní reformy, proto stávku podporuju 8789
Reformy se mi nelíbí, ale se stávkou nesouhlasím 1157
Nějaké reformy být musí, odbory své protesty přehánějí 14803


Živelné blokády prudce odmítl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který je označil za protiprávní. "Blokády nejsou stávka, blokády jsou mimo právo," řekl v ČT ministr Kalousek. "Musíme se na to připravit a přijmout opatření, které ochrání občany republiky," podotkl. Vláda se podle ministra dál bude snažit případné škody, které by stávka způsobila, eliminovat.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!