Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus: Stávka je politické vydírání

Česko

  17:05aktualizováno  17:25
PRAHA - Prezident Václav Klaus odmítá zneužití odborové organizace k politickému vydírání, sdělil Hrad v tiskovém prohlášení zaslaném. Hlava státu v něm reagovala na vyhlášení pondělní odborářské stávky v dopravě, která bude protestem proti vládním reformám.

Prezident Václav Klaus foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

"Prezident republiky Václav Klaus rezolutně odmítá zneužití odborové organizace k politickému vydírání," uvedla mluvčí Radim Ochvat.

Premiér Petr Nečas (ODS) na stávku reagoval slovy o tom, že jeho vláda nátlaku nepodlehne. Ustoupení od reforem podle něj nepřipadá v úvahu. Připustil změnu reformních parametrů.

Premiér uvedl, že respektuje právo odborářů vyjádřit protest formou stávky.

"Za nepřijatelné ale považuji, pokud takový protest zablokuje chod státu a jeho ekonomiky a výrazně zasáhne do života všech občanů, proto vláda nepodlehne nátlakovým akcím, které si berou občany České republiky jako živý štít či jako jisté rukojmí," prohlásil.

Připomněl, že například zvýšení hranice věku odchodu do důchodu, které odbory odmítají, se odehraje až po roce 2030 na 65 let a je vzhledem k demografickému vývoji nevyhnutelné.

Premiér odborům vyčetl, že nemají žádné konstruktivní připomínky k vládním plánům pouze je úplně negují.

Je to demonstrace síly, míní Kalousek

Podle ministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je zřejmé, že odbory nestojí o skutečný sociální dialog, ale chtějí demonstrovat sílu.

Podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela má každý právo na protest. "Ale použít k tomu třetí osoby je nesprávné a neetické. Dosud byla kultura protestů v České republice kultivovaná. Nynější připravovaná stávka, která je destruktivní, od kultivovaného protestu ustupuje," uvedl.

OBŘÍ STÁVKA VYPUKNE V PONDĚLÍ

Odbory podle něj nevyčerpaly všechny mírnější prostředky k vyjádření protestu, ani možnosti k jednání. "Vláda odborům ustoupila v penzijní reformě, daňová reforma v paragrafovém znění je na stole a teprve se připomínkuje. Reformy jsou tedy ve fázi projednávání, takže nevidím důvod přistupovat ke krajnímu řešení jakým je stávka," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Gazdík: Radši by měli zplodit co nejvíce dětí

"Já si myslím, že odboráři místo toho, aby stávkovali, by bylo lépe, aby šli do svých rodin a zplodili co nejvíce potomků, a tudíž i plátců důchodového systému. A ta situace by se tím vyřešila mnohem lépe," komentoval vyhlášení stávky předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

OBČANÉ, STÁVKUJEME I ZA VÁS

Masový protest začne ve tři hodiny ráno, zatím nebyl stanoven jeho konec, podle odborových předáků je totiž možné, že bude následovat další. "Den má 24 hodin," uvedli pouze.

"Omlouváme se všem občanům České republiky za komplikace, které jim způsobíme. Občané, stávkujeme i za vás," prohlásil prezident federace strojvůdců Jindřich Hlas.

Podle odborových předáků by se měla v pondělí ve 03:00 zastavit městská doprava v Praze, Brně a dalších městech. V celé republice by do 16:00 neměly jezdit vlaky.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat