Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus: Stávka je politické vydírání

Česko

  17:05aktualizováno  17:25
PRAHA - Prezident Václav Klaus odmítá zneužití odborové organizace k politickému vydírání, sdělil Hrad v tiskovém prohlášení zaslaném. Hlava státu v něm reagovala na vyhlášení pondělní odborářské stávky v dopravě, která bude protestem proti vládním reformám.

Prezident Václav Klaus foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

"Prezident republiky Václav Klaus rezolutně odmítá zneužití odborové organizace k politickému vydírání," uvedla mluvčí Radim Ochvat.

Premiér Petr Nečas (ODS) na stávku reagoval slovy o tom, že jeho vláda nátlaku nepodlehne. Ustoupení od reforem podle něj nepřipadá v úvahu. Připustil změnu reformních parametrů.

Premiér uvedl, že respektuje právo odborářů vyjádřit protest formou stávky.

"Za nepřijatelné ale považuji, pokud takový protest zablokuje chod státu a jeho ekonomiky a výrazně zasáhne do života všech občanů, proto vláda nepodlehne nátlakovým akcím, které si berou občany České republiky jako živý štít či jako jisté rukojmí," prohlásil.

Připomněl, že například zvýšení hranice věku odchodu do důchodu, které odbory odmítají, se odehraje až po roce 2030 na 65 let a je vzhledem k demografickému vývoji nevyhnutelné.

Premiér odborům vyčetl, že nemají žádné konstruktivní připomínky k vládním plánům pouze je úplně negují.

Je to demonstrace síly, míní Kalousek

Podle ministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je zřejmé, že odbory nestojí o skutečný sociální dialog, ale chtějí demonstrovat sílu.

Podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela má každý právo na protest. "Ale použít k tomu třetí osoby je nesprávné a neetické. Dosud byla kultura protestů v České republice kultivovaná. Nynější připravovaná stávka, která je destruktivní, od kultivovaného protestu ustupuje," uvedl.

OBŘÍ STÁVKA VYPUKNE V PONDĚLÍ

Odbory podle něj nevyčerpaly všechny mírnější prostředky k vyjádření protestu, ani možnosti k jednání. "Vláda odborům ustoupila v penzijní reformě, daňová reforma v paragrafovém znění je na stole a teprve se připomínkuje. Reformy jsou tedy ve fázi projednávání, takže nevidím důvod přistupovat ke krajnímu řešení jakým je stávka," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Gazdík: Radši by měli zplodit co nejvíce dětí

"Já si myslím, že odboráři místo toho, aby stávkovali, by bylo lépe, aby šli do svých rodin a zplodili co nejvíce potomků, a tudíž i plátců důchodového systému. A ta situace by se tím vyřešila mnohem lépe," komentoval vyhlášení stávky předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

OBČANÉ, STÁVKUJEME I ZA VÁS

Masový protest začne ve tři hodiny ráno, zatím nebyl stanoven jeho konec, podle odborových předáků je totiž možné, že bude následovat další. "Den má 24 hodin," uvedli pouze.

"Omlouváme se všem občanům České republiky za komplikace, které jim způsobíme. Občané, stávkujeme i za vás," prohlásil prezident federace strojvůdců Jindřich Hlas.

Podle odborových předáků by se měla v pondělí ve 03:00 zastavit městská doprava v Praze, Brně a dalších městech. V celé republice by do 16:00 neměly jezdit vlaky.

Autoři: ,