Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

V pondělí se Česko zastaví. Nepojedou vlaky ani MHD

Česko

  11:07aktualizováno  12:36
PRAHA - Odbory v dopravě vyhlásily na pondělí 13. června stávku. Stát bude doprava ve většině velkých měst, vlaky na celém území Česka, odboráři chystají i blokády hlavních silnic. Prostestují tak proti vládním reformám. Stávku organizuje Koalice dopravních odborových svazů, kterou tvoří 13 svazů.

Stávka - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Od 3 hodin ráno budou stát vlaky na celém území České republiky, zastaví se i městská hromadná doprava v Praze, Brně, Plzni, Olomouci, Zlíně nebo v Ústí nad Labem. Podle odborářů se navíc další města stále připojují. 

PSALI JSME, JAK SE NA STÁVKU CHYSTÁ PRAHA

Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek navíc potvrdil, že odboráři chystají také blokády důležitých dopravních tepen, kritická situace tak pravděpodobně nastane na dálnicích a v Praze. V hlavním městě by navíc oproti původním očekáváním mělo stát i metro. Primátor Svoboda vyzval obyvatele, aby se v pondělí Praze vyhnuli, zvážit by měli, zda poslat děti do školy.


Cestující na železnici musí počítat s tím, že v pondělí je vlak neodveze. České dráhy nebudou schopny zajistit ani náhradu v podobě autobusové dopravy.

Anketa

Souhlasíte s tím, že odboráři stávkují za všechny občany?

Ano, hájí i moje zájmy. 1638
Ne, nechci, aby za mě mluvili odborářští bossové. 4840
Neřeším to. 74

Masový protest začne ve tři hodiny ráno, zatím nebyl stanoven jeho konec, podle odborových předáků je totiž možné, že bude následovat další. "Den má 24 hodin," uvedli pouze.

"Omlouváme se všem občanům České republiky za komplikace, které jim způsobíme. Občané, stávkujeme i za vás," prohlásil prezident federace strojvůdců Jindřich Hlas.

ČTĚTE VÍCE O PONDĚLNÍ SITUACI NA ŽELEZNICI

Ke stávce odboráře donutila vláda, která odmítá schvalovat reformy na základě veřejného konsenzu. "Odchod do důchodu v 70 letech je hazardem se zdravím lidí," komentoval to Hlas. Odbory požadují stažení zdravotnické reformy, jinou podobu reformy penzí i zachování daňového zvýhodnění benefitů. Vadí jim, že reformy obsahují jen škrty, že vláda nebrání mrhání peněz a účinně nebojuje proti korupci.

Odboráři se omlouvají občanům za komplikace.

Vládní reformní záměry odbory označily za nespravedlivé, podle nich poškodí většinu obyvatel. Dopravní koalice prý vyčerpala všechny možnosti vyjednávání.

CO VŠECHNO ODBORÁŘI V PRAZE A BRNĚ ZASTAVÍ

PRAHA
Metro
- podzemní dráha je nejvytíženějším prostředkem městské hromadné dopravy v Praze, metro každý den přepraví téměř 1,2 milionu cestujících. Síť metra má 54 stanic (z toho tři přestupní) a 59 kilometrů tratí na třech linkách.
Tramvaje - v denním provozu přepraví tramvaje podle průzkumu z března 2008 přes 1,1 milionu cestujících, k dispozici je 24 denních a devět nočních linek a zhruba 540 kilometrů tratí.
Autobusy - ročně přepraví autobusy pražské MHD přes 300 milionů cestujících, denně tedy svezou o něco méně než milion lidí, a to na linkách o celkové délce přes 2000 kilometrů. Pražský dopravní podnik se podílí i na provozování příměstských linek v okolí a na území Prahy.
Vlaky - do systému pražské MHD jsou zapojeny i vlaky Českých drah, které slouží především lidem bydlícím za hranicemi hlavního města. Dvě desítky příměstských linek denně převezou přibližně 100 tisíc cestujících.

BRNO 
Tramvaje - nejvytíženější druh brněnské veřejné dopravy podle výsledků za rok 2008 přepraví na 13 linkách denně v průměru 540 tis lidí.
Autobusy - druhý nejpoužívanější druh brněnské MHD na 35 linkách přepraví každý den v průměru 320 tisíc cestujících.
Trolejbusy - nejméně využívaný druh MHD v Brně, jejich 13 linek denně využívá přibližně 130 tisíc cestujícících.

Autor: