Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Keller, Bělohradský a spol. zkoušejí kandidáty na šéfa ČSSD

Česko

  16:47
PRAHA - Levicoví intelektuálové chtějí otestovat kandidáty na předsedu ČSSD deseti otázkami. Formou veřejného dokumentu se jich ptají na to, zda chtějí přehodnotit sociální stát, jak chtějí zatlačit do defenzivy pravicové strany, co hodlají podniknout proti "mafiánskému kapitalismu", jak budou reagovat na úbytek dělnické třídy a jak osloví třídu střední.

Václav Bělohradský foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Chtějí od nich také slyšet, zda by neměla sociální demokracie prosazovat vytvoření systému globálního vládnutí, který by dostal pod kontrolu ekonomickou globalizaci. Dokument poskytl jeho signatář politolog Jiří Pehe.

Signatáři

Pod dokument se podepsali například filozof Václav Bělohradský, sociolog Jan Keller, novinář Jakub Patočka, právnička a bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv Anna Šabatová, religionista Ivan Štampach, scénárista Jan Štern a biolog Václav Hořejší.

Signatáři, kteří nejsou členy ČSSD, se podle Peheho rozhodli pro tuto iniciativu proto, že ČSSD se na březnovém sjezdu v Brně, kde bude volit nové stranické vedení, může pokusit o zásadní obrodu nejen personální, ale i programovou. Od odpovědí kandidátů si slibují, že poslouží nejen delegátům sjezdu, kteří budou volit nového předsedu, ale i voličské veřejnosti.

Místo střetu ideí střet zájmových skupin
O křeslo předsedy ČSSD se na sjezdu utkají nynější úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Kandidovat chce také senátor Vladimír Dryml, jeho šance jsou ale podle pozorovatelů mizivé. S kandidaturou koketovali také místopředseda Lubomír Zaorálek a exministr vnitra Martin Pecina, oba si to ale rozmysleli.

Čtěte více

Politologové soudí, že oba hlavní kandidáti se od sebe ideově příliš neliší. Haška ale považují za výraznější osobnost než Sobotku, a tedy za příslib výraznějších změn ve straně. Více než o střet idejí podle nich půjde o střet zájmových skupin ve straně. Vlivnější stranické frakce má prý na své straně Hašek.

Předseda Asociace krajů Michal Hašek

Po zasedání jedenácti krajských konferencí ČSSD, které nominují kandidáty na předsedu, vede Hašek nad Sobotkou 7:4. Pokud by byl Sobotka úspěšný ve zbylých třech krajích, mohl by ještě takzvaně uhrát plichtu. I podle samotných sociálních demokratů ale mají krajské nominace spíše psychologický efekt, protože delegáti se jimi při tajné volbě nemusí řídit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!