Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KINA UVÁDĚJÍ

Česko

Persepolis (Francie) Podle komiksu, v němž zachytila své dětství v Íránu a dospívání v Evropě, natočila Marjane Satrapiová celovečerní animovaný snímek. Film, který osobitě, s nadhledem a humorem komentuje politický vývoj v Íránu, už má na kontě cenu z festivalu v Cannes.

Across the Universe (USA) Režisérka Julie Taymorová (Frida) je podepsaná pod originálním muzikálem, který kombinuje třicet písní Beatles v neobvyklých interpretacích, milostný příběh z šedesátých let a osobité vizuální pojetí.

Chyťte doktora (ČR) Tatiana Vilhelmová si zahrála dvojroli usedlé manželky a atraktivní milenky v nové české komedii o gynekologovi (Michal Malátný), který se nedokáže rozhodnout mezi dvěma ženami.

Snímkem debutuje režisér a scenárista Martin Dolenský.

Královna Alžběta: Zlatý věk (VB) Režisér Sekhar Kapur navazuje na svůj úspěšný snímek o královně Alžbětě z roku 1998. Uplynulo deset let a panovnice musí čelit vzpouře katolíků a vede válku se Španělskem. Ve výpravném historickém velkofilmu opět exceluje Cate Blanchettová v titulní roli.

Mezi nepřáteli (Francie) Syrově natočené drama režiséra Florenta Emilia Siriho se vrací k bolavému místu francouzské historie: válce v Alžírsku v padesátých letech.

Sledujeme příběh idealistického poručíka (Benoit Magimel), který ve válečném pekle ztrácí iluze i svou osobnost.

Crash Road (ČR) Ve snímku režiséra a scenáristy Kryštofa Hanzlíka herecky debutuje modelka Agáta Hanychová.

Maturantka Veronika se snaží čelit nepřízni osudu tím, že dělá nepředvídatelné věci – opustí domov a pokouší se hledat dobré lidi. Její snažení je ale marné.

Na druhé straně (NĚMECKO/TURECKO) Režisér Fatih Akim pokračuje po snímku Proti zdi v dalším zkoumání německo–tureckých vztahů. Jeho emocionální vztahové drama se odehrává střídavě v Brémách a Istanbulu a sleduje paralelní příběhy profesora literatury a mladé turecké radikálky.

Resident Evil: Zánik (USA/VB/NĚMECKO) Akční sága pokračuje třetím dílem. Milla Jovovich se vrací jako Alice, aby se opět utkala s krvelačnou smečkou nemrtvých. Alice křižuje zamořenou zeměkouli na motorce a zhoubný virus v jejím těle mutuje... Akční krvák režíroval Russell Mulcahy.

Těsně vedle (USA) Režisérská a bratrská dvojice Bobby a Peter Farrellyové opět prezentuje svérázný smysl pro humor. Tentokrát prostřednictvím příběhu nesmělého Eddieho (Ben Stiller), který krátce po svatbě najde tu pravou. Romantickou komedii tvůrci opepřili řadou situačních gagů.

Hrdinové a zbabělci (USA) Po morálce v politických rozhodnutích volá drama Roberta Redforda, v němž kromě režiséra exceluje i Meryl Streepová nebo Tom Cruise. Senátor líčí novinářce tajnou vojenskou akci v Afghánistánu, ta právě propuká, ale neodvíjí se podle scénáře napsaného ve Washingtonu.

Poslední plavky (ČR) Rozmarnou letní komedii natočil Michal Krajňák s Petrem Čtvrtníčkem v hlavní roli. Ten si tu zahrál majitele bufetu na břehu opuštěného rybníka, v němž přebývá obří sumec. Ve skrumáži veselých situací se dále objeví Josef Polášek nebo Jiří Lábus.

Poslední legie (VB/Fr./It./SR/Tunisko) Poslední římský císař, malý chlapec Romulus, musí opustit svou zemi a hledá útočiště v Británii, kde by mohla být poslední římská legie. Výpravný snímek kombinuje historický i akční žánr a pohrává si i s legendami a fantasy.

Kauza CIA (USA) Robert De Niro natočil drama, které mapuje okolnosti založení CIA. Edward Wilson (Matt Damon), jehož život sledujeme od čtyřicátých do šedesátých let minulého století, se vypracoval ze snaživého studenta v jednoho z předních agentů.

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...