Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

KINA UVÁDĚJÍ

Česko

10 000 př. n. l. (USA) Specialista na megalomanské velkofilmy Roland Emmerich tentokrát přišel s filmem, který se vrací do doby lovců mamutů. Jeden z nich se vydá po stopách lovců lidí, aby se nakonec postavil do čela povstání otroků. Hlavní hvězdou filmu za 75 milionů dolarů jsou zvláštní efekty.

Control (USA/VB) Fotograf a příležitotstný režisér videoklipů Anton Corbijn debutuje na poli celovečerních filmů snímkem o životě Iana Curtise, zpěváka skupiny Joy Division, který si zvolil tragický konec svého života. V syrově natočeném černobílém filmu hraje Iana Curtise Sam Riley.

3:10 Vlak do Yumy (USA) Christian Bale jako poctivý rančer a Russell Crowe v roli psance se sešli ve westernu Jamese Mangolda. Budoucnost rančera závisí na odměně, kterou má dostat jako člen eskorty nebezpečného desperáta. Jako inspirace posloužil snímek Cesta za záchranou z roku 1957.

Tahle země není pro starý (USA) Podle románu Cormacka McCarthyho natočili bratři Coenové krvavé drama, které jim vyneslo čtyři Oscary včetně ocenění za nejlepší film roku. Magnetem stylově vybroušeného filmu je Javier Bardem v oscarové roli nájemného vraha.

Oko (USA) Hororový příběh o mladé houslistce, která v dětství přišla o zrak, vznikl jako remake hongkongského snímku. Dívce vrátí zrak transplantace, brzy ale začíná vidět něco, co jiní ne: stínové postavy a děsivé přízraky. Ve filmu, který si pohrává s hranicí skutečnosti, vytvořila hlavní roli Jessica Alba.

Let’s Dance 2 Street Dance (USA) Na taneční snímek Let’s Dance navazuje volné pokračování. Andie, která miluje street dance, nastoupí na marylandskou školu umění, s nejlepším tanečníkem školy vytvoří pár a hodlá zvítězit v taneční soutěži. Ústřední dvojici vytvořili Briana Eviganová a Robert Hoffman.

Nejkrásnější hádanka (ČR) Režisér Zdeněk Troška si vypůjčil dva příběhy Jana Drdy - O Matějovi a Majdalence a Jak princezna hádala, až prohádala - a spojil je v jednu filmovou pohádku. Ve snímku, který se tentokrát obešel bez čertů i draků, vytvořil hlavní roli Jan Dolanský. Rambo: Do pekla a zpět (USA) Sylvester Stallone se vrací jako scenárista, režisér i představitel hlavní role, aby jako věčný vietnamský veterán John Rambo zachraňoval v barmské džungli zajaté misionáře. Na kahánku mají i tradiční americké hodnoty, ty ale Rambo dokáže spasit také.

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (USA) Dva bratři se rozhodnou vyřešit své finanční problémy svérázným způsobem: vyloupí klenotnictví svých rodičů. Dokonalý plán se ale zvrtne a dvojice musí řešit mnohem vážnější problémy než jen ty s nedostatkem peněz.

Soukromá válka pana Wilsona (USA) Režiséra Mika Nicholse inspirovala postava nekonformního senátora Charlieho Wilsona, který se v osmdesátých letech svéráznými prostředky zasloužil o podporu afghánských vojsk a ukončení studené války.

Skafandr a motýl (Francie/USA) Bonviván Jean-Do Bauby byl po srdeční příhodě kompletně paralyzován, jediným prostředkem, kterým mohl komunikovat se svým okolím, bylo levé oko. Podle knihy, kterou Bauby „namrkal“, natočil Julian Schnabel snímek, jenž má na kontě dva Zlaté glóby.

Lovci pokladů: Kniha tajemství (USA) V producentské stáji hitmakera Jerryho Bruckheimera vzniklo pokračování úspěšného dobrodružného snímku s Nicolasem Cagem v roli historika, který pátrá po pokladu a zároveň se snaží očistit minulost svého předka.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (USA) Originální muzikál převedl na plátno režisér Tim Burton. V hororovém příběhu z viktoriánského Lodýna hraje Johnny Depp holiče posedlého pomstou, který břitvou vraždí své zákazníky.