Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Klaus je největší polistopadové zlo, reagoval Babiš

Evropa

  14:50
PRAHA - Ostrými slovy reagoval lídr ANO Andrej Babiš na novoroční vystoupení Václava Klause v televizi Prima. Bývalého prezidenta nazval "největším polistopadovým zlem" a Klaus by podle něj měl český národ prosit o odpuštění za to, co během 24 let své politiky vykonal.

Andrej Babiš, šéf hnutí ANO. foto: MAFRA: Dan Materna

Klaus ve svém projevu mimo jiné prohlásil, že polistopadový režim končí a přichází riskantní změna. Uvedl také, že si Česko od roku 1989 polepšilo, v čemž mu dal předseda ANO Babiš za pravdu. Klausova zásluha to ovšem podle něj není.

"Určitě jsme na tom lépe než před listopadem, ale ne všichni a určitě ne díky němu, ale díky tradičním schopnostem našeho národa," míní Babiš. A k tomu ještě dodal. "Nicméně jsme na tom mohli být podstatně lépe, kdyby v politice nebyli lidi, kteří tam šli kvůli vlastnímu prospěchu nebo egu, což u něj platí pro oba důvody," podotkl Babiš na Klausův účet.

Exprezident také varoval před novými hnutími, která podle něj politiku zjednodušují a chybí jim kontext. "Přikláním se k názoru těch, kteří říkají, že tím končí polistopadový režim," uvedl Klaus. "Strany, které nejsou stranami, ale hnutími, a které strašně zjednodušují všechny tyto věci," pokračoval bývalý premiér a prezident. 

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek ocenil bývalou hlavu státu za přesný postřeh, od lídrů hnutí ANO a Úsvit přímé demokracie se Klaus dočkal kritiky. "Obavám pana Klause rozumím. Nová hnutí nejsou spojená se stranickou kleptokracií a skutečně zjednodušujeme: Říkáme, že krást se nemá a politik má být odpovědný voličům,“ přisadil si předseda Úsvitu Tomio Okamura.

Exministr financí Kalousek Klause v některých jeho názorech ocenil. „Sdílím s ním myšlenku obrovského rizika, které plyne z nástupu postdemokratické doby, z potlačování demokratické diskuse a toho, že bude někdo rozhodovat za nás,“ řekl LN. Na rozdíl od Klause nemá ale obavy z Evropské unie. "Vidím spíš riziko v oligarchizaci ruského typu,“ prohlásil.

Naznačil emigraci

Bývalý prezident zmínil také, že "komunismus je odepsanou součástí dějin" a jeho návrat nehrozí. "Václav Klaus nezměnil svou rétoriku, souhlasit s ním lze v přání, aby vznikající vláda neškodila občanům," uvedl šéf KSČM Vojtěch Filip. Podle něj je pochopitelný Klausův odpor k případné soudní při premiérského adepta Bohuslava Sobotky (ČSSD) a prezidenta. Kompetenční žalobou Sobotka pohrozil, pokud Miloš Zeman nevyhoví jeho návrhům na ministry.

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus v této souvislosti naznačil úvahy o emigraci. "Jestli to někdo myslí vážně, že se budou soudit prezident s premiérem, to už je země, ve které by mě nebavilo žít,“ prohlásil. S myšlenkou, že opustí ČR, si Klaus pohrával už během loňské prezidentské volby. "Vy tedy volíte knížete? Já budu v případě jeho zvolení uvažovat o emigraci,“ vymezil se v esemesce proti Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09). Za Zemana se postavil přes kritiku dílčích kroků i včera.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...