Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus v Moskvě: Udržitelný rozvoj je levicový prázdný pojem

Evropa

  8:04aktualizováno  8:32
MOSKVA/PRAHA - Teze o "udržitelném rozvoji" je levicově ideologicky zaměřený, prázdný pojem, který nemůže být základem seriózní diskuse. Na ekonomické konferenci v Moskvě to ve středu prohlásil bývalý český prezident Václav Klaus.

Václav Klaus v Moskvě kritizoval tezi udržitelného rozvoje. foto: MAFRA - Dan Materna

"Hovořit o udržitelném rozvoji znamená otevřít debatu o vytváření bariér a překážek bránících rychlému a zdravému hospodářskému růstu," konstatoval na diskusním fóru, které nese jméno někdejšího ruského reformního premiéra Jegora Gajdara. Zásady udržitelného rozvoje jsou jeho letošním hlavním tématem.

Klaus v projevu kritizoval ekonomický a sociální systém Evropské unie, který je podle něj politizovaný a stal se zásadní překážkou jakéhokoli pozitivního hospodářského vývoje. Stále více centralistický a byrokratický model založený na myšlence co nejtěsnějšího svazku je podle Klause dalším přesvědčivým důkazem neproduktivnosti centrálně řízené společnosti. Vede k oslabení demokracie jako jedné z hlavních evropských hodnot.

Volby nic nezmění

Klaus neočekává, že letošní evropské volby na těchto skutečnostech něco změní, protože Evropané neprojevují vůli k reálné změně. "Síla evropské politické byrokracie a lhostejnost řadových občanů bude zřejmě evropskému prostředí dál dominovat," poznamenal v projevu, jehož teze publikoval na svých webových stránkách.

Rozvojové země naopak vykazují téměř zázračně masivní tempo snižování chudoby, prohlásil český exprezident. Vadí mu, že "exponenti mezinárodních organizací" zveličují rozsah světové chudoby, aby zvýraznili význam své mesiášské role.

ČTĚTE TAKÉ:

Vývoj Ruska v posledních 20 letech Klaus označil za "relativní úspěch", s přihlédnutím k vývoji v předchozích 70 letech. Rusko - na rozdíl od Československa - nemělo podle exprezidenta počátkem 90. let celkovou transformační vizi, která by lidi orientovala a dávala jim naději.

Za problém exprezident považuje i neschopnost Ruska vytvořit skutečné politické strany a plně rozvinutou parlamentní demokracii. Otázkou je, jak k ní dospět bez ohrožení stávajících křehkých regionálních, etnických, sociálních a politických poměrů v zemi, řekl Klaus.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.