Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus přerušil živý rozhovor v rádiu kvůli otázkám na údajnou půjčku Rusku, moderátora obvinil ze lži

Česko

  18:43aktualizováno  19:38
PRAHA - Bývalý prezident Václav Klaus ve středu předčasně ukončil živý rozhovor pro Český rozhlas-Radiožurnál, ve kterém odpovídal na dotazy týkající se jeho údajné role v půjčce Sovětskému svazu. Moderátora pořadu obvinil ze lži. Podle Českého rozhlasu (ČRo) ale byly položené otázky korektní a věcné.

Některá média minulý týden uvedla, že Klausem vedené ministerstvo financí odeslalo na přelomu 80. a 90. let do Sovětského svazu tajně půjčku přibližně 1,3 miliardy amerických dolarů. Klaus to opakované označil za lež.

Článek o půjčce Sovětskému svazu je předem připravený útok na mou osobu, tvrdí Klaus

Klaus ve středu v Radiožurnálu zopakoval, že jde o snůšku lží a výmysl „aktivistických novinářů.“ Odmítl, že měl s převodem peněz cokoliv společného. Podle Klause nikdo žádné peníze do Sovětského svazu neposlal, pouze byla otevřena úvěrová linka na nákup zboží z Československa, která byla v gesci ministerstva zahraničního obchodu, nikoliv financí.

Klaus v rozhovoru opakovaně vytkl moderátorovi Radiožurnálu, že ho neposlouchá a že se „zbláznil“. Rovněž ho obvinil ze lži a z toho, že se nesnaží pochopit jeho vysvětlení. „Lžete záměrně s ostatními soudruhy z Hospodářských novin, asi do jejich klanu patříte,“ řekl Klaus moderátorovi. Po zhruba deseti minutách se Klaus zvedl a rozčileně odešel ze studia.

Výtky ke způsobu vedení rozhovoru rozhlas odmítá. „Moderátor pořadu 20 minut Radiožurnálu Vladimír Kroc pokládal otázky věcně a korektně,“ uvedl mluvčí ČRo Jiří Hošna. Rozhlas je podle něj přesvědčený o tom, že moderátor vedl rozhovor v souladu se zákonem o ČRo i s kodexem tohoto veřejnoprávního média

Článek o tom, že Klausem vedené ministerstvo financí tajně odeslalo na přelomu 80. a 90. let do Sovětského svazu půjčku otiskly Hospodářské noviny 25. května. Deník se odkazuje na dokumenty z Národního archivu, které vypátral ve spolupráci se serverem Aktuálně.cz, týdeníkem Respekt a protikorupční organizací Růžový panter.

Finance prý po listopadu 1989 poslaly tajně mnohamiliardovou půjčku do SSSR. Klaus popřel, že by o tom věděl

Klaus už v den zveřejnění článku označil informace za neuvěřitelnou snůšku lží. Podle něj šlo o předem připravený útok na jeho osobu, eventuálně s cílem blokovat jeho případný návrat do politiky.

Organizace Institut Václava Klause označila tvrzení obsažená v článku za lživá a za příklad „obludné dezinformační kampaně založené na totální neprofesionalitě a nevzdělanosti“. Nakladatelství Economia, pod které spadají Hospodářské noviny a server Aktuálně.cz, institut o víkendu vyzval k veřejné omluvě.

Šéfredaktoři Hospodářských novin a Aktuálně.cz v dnes zveřejněné odpovědi důrazně odmítli obvinění z vedení lživé kampaně. Redaktoři i editoři článku podle nich bez zlého úmyslu použili některá zjednodušující spojení, která ale neměla vliv na podstatu sdělení, že kolem vzniku i vyrovnání takzvaného ruského dluhu panuje řada nejasností. „Formulace, v nichž jsme se dopustili příliš velké mediální zkratky, jsme opravili,“ uvedli šéfredaktoři.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...