Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko je v Německu stejně aktivní jako během studené války, prohlásil šéf německé kontrarozvědky

Vylidněné okolí Braniborské brány v Berlíně. foto: Markus SchreiberČTK

Berlín - Rusko je v současné době v Německu stejně aktivní, jako tomu bylo za studené války. V rozhovoru s listem Welt am Sonntag to prohlásil šéf německé kontrarozvědky Thomas Haldenwang.
  8:37

„Vidíme, že Rusko výrazně zvýšilo své aktivity, takže nyní dosáhly úrovně, jakou známe jen z dob studené války,“ řekl šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který funguje jako německá civilní kontrarozvědka.

Německo nepřijímalo lety z Ruska, ruské úřady původně nedaly Lufthanse povolení

Rusko má v Německu podle Haldenwanga „velmi komplexní zájem o téměř všechny politické oblasti“. „Jeho metody jsou čím dál tvrdší a prostředky brutálnější,“ dodal. Připomněl mimo jiné vraždu Gruzínce v Berlíně v roce 2019, z níž německá prokuratura podezírá ruské tajné služby.

Také šéf Spolkové zpravodajské služby (BND) Bruno Kahl varoval před zeměmi, jako jsou Rusko a Čína. „Jejich přístup je tvrdší a nelítostnější, své zájmy prosazují otevřeněji než dřív,“ řekl nedělníku Welt am Sonntag.

V mapě cestovatele si pohorší Azorské ostrovy. Do oranžové barvy se přesune sousední Německo a Slovensko

Upozornil přitom, že některé státy začaly využívat při zvyšování svého vlivu nové prostředky, například „rouškovou a vakcínovou diplomacii“.

Haldenwang rovněž zopakoval své dřívější tvrzení, že největším ohrožením bezpečnosti a demokracie v Německu je pravicový extremismus a terorismus. Velké obavy podle něj vzbuzuje pravicová extremistická propaganda na internetu. Zároveň je možné pozorovat nový druh násilí spojeného s levicovým extremismem, dodal.

Autor:

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...