Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Švýcaři na summit Rusko-USA neakreditují novináře očkované ruskou vakcínou

Jednodávková verze ruské vakcíny. foto: Reuters

MOSKVA - Rozhodnutí švýcarských úřadů neakreditovat na nadcházející americko-ruský summit novináře, kteří jsou očkování proti covidu-19 ruskou vakcínou Sputnik V, neovlivní odhodlání Moskvy uskutečnit schůzku Vladimira Putina a Joea Bidena v Ženevě. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu podle listu Vedomosti prohlásil, že o jiném místě schůzky se v současnosti neuvažuje. Oba prezidenti se mají sejít 16. června v Ženevě.
  21:52

Švýcarské ministerstvo zahraničí dnes podle listu oznámilo redakcím, že pro získání akreditace na ženevský summit je nezbytné předložit buď potvrzení o úplném očkování proti covidu-19, příslušně čerstvé osvědčení o negativním výsledku PCR či antigenního testu nebo doklad, že se novinář vyléčil z covidu-19. Později ministerstvo upřesnilo, že pro summit bude uznávat pouze očkování vakcínami schválenými Evropskou unií či Švýcarskem. Mezi nimi Sputnik V nefiguruje, dodaly Vedomosti.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v úterý prohlásil, že si Rusko nedělá ohledně summitu žádné iluze. „Neděláme si iluze, nesnažíme se vytvářet dojem, že dojde k nějakým průlomům, k nějakým historickým, osudovým rozhodnutím,“ řekl Lavrov.

Schůzka v Ženevě bude prvním rusko-americkým summitem od července 2018, kdy se Putin v Helsinkách sešel s Bidenovým předchůdcem v Bílém domě Donaldem Trumpem.

Na pořadu ženevských rozhovorů má být podle Kremlu nynější stav a perspektivy rusko-amerických vztahů, problémy strategické stability a také aktuální mezinárodní otázky, včetně součinnosti v boji proti pandemii nemoci covid-19 a při urovnávání regionálních konfliktů.

Biden již upozornil, že v Ženevě neopomene šéfa Kremlu upozornit na pošlapávání lidských práv. Rusko už na oplátku ústy Lavrovova náměstka Sergeje Rjabkova obvinilo Spojené státy, že nejsou na summitu připraveny diskutovat o všech tématech. Rjabkov zároveň varoval, že Moskva v příštích dnech vyšle Spojeným státům sérii „nepříjemných signálů“.

Rusko-americké vztahy jsou v poslední době mimořádně napjaté kvůli řadě neshod. USA nedávno uvalily na Rusko sankce a země si vzájemně vyhostily několik diplomatů. Moskva také zařadila USA spolu s Českem na seznam „nikoliv přátelských“ zemí.

Vztahy Ruska se Západem kalí také ruské věznění kritika Kremlu Alexeje Navalného, posilování ruské vojenské přítomnosti u hranic s Ukrajinou i obvinění z vměšování Ruska do amerických voleb.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat