Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Švýcaři na summit Rusko-USA neakreditují novináře očkované ruskou vakcínou

Jednodávková verze ruské vakcíny. foto: Reuters

MOSKVA - Rozhodnutí švýcarských úřadů neakreditovat na nadcházející americko-ruský summit novináře, kteří jsou očkování proti covidu-19 ruskou vakcínou Sputnik V, neovlivní odhodlání Moskvy uskutečnit schůzku Vladimira Putina a Joea Bidena v Ženevě. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu podle listu Vedomosti prohlásil, že o jiném místě schůzky se v současnosti neuvažuje. Oba prezidenti se mají sejít 16. června v Ženevě.
  21:52

Švýcarské ministerstvo zahraničí dnes podle listu oznámilo redakcím, že pro získání akreditace na ženevský summit je nezbytné předložit buď potvrzení o úplném očkování proti covidu-19, příslušně čerstvé osvědčení o negativním výsledku PCR či antigenního testu nebo doklad, že se novinář vyléčil z covidu-19. Později ministerstvo upřesnilo, že pro summit bude uznávat pouze očkování vakcínami schválenými Evropskou unií či Švýcarskem. Mezi nimi Sputnik V nefiguruje, dodaly Vedomosti.

Vědci mají problém se Sputnikem V. Vidíme očividné nesrovnalosti ve výsledcích i testování, říkají

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v úterý prohlásil, že si Rusko nedělá ohledně summitu žádné iluze. „Neděláme si iluze, nesnažíme se vytvářet dojem, že dojde k nějakým průlomům, k nějakým historickým, osudovým rozhodnutím,“ řekl Lavrov.

Schůzka v Ženevě bude prvním rusko-americkým summitem od července 2018, kdy se Putin v Helsinkách sešel s Bidenovým předchůdcem v Bílém domě Donaldem Trumpem.

Na pořadu ženevských rozhovorů má být podle Kremlu nynější stav a perspektivy rusko-amerických vztahů, problémy strategické stability a také aktuální mezinárodní otázky, včetně součinnosti v boji proti pandemii nemoci covid-19 a při urovnávání regionálních konfliktů.

Biden při nadcházejícím setkání s Putinem v Ženevě vyzve Kreml k respektování lidských práv

Biden již upozornil, že v Ženevě neopomene šéfa Kremlu upozornit na pošlapávání lidských práv. Rusko už na oplátku ústy Lavrovova náměstka Sergeje Rjabkova obvinilo Spojené státy, že nejsou na summitu připraveny diskutovat o všech tématech. Rjabkov zároveň varoval, že Moskva v příštích dnech vyšle Spojeným státům sérii „nepříjemných signálů“.

Rusko-americké vztahy jsou v poslední době mimořádně napjaté kvůli řadě neshod. USA nedávno uvalily na Rusko sankce a země si vzájemně vyhostily několik diplomatů. Moskva také zařadila USA spolu s Českem na seznam „nikoliv přátelských“ zemí.

Vztahy Ruska se Západem kalí také ruské věznění kritika Kremlu Alexeje Navalného, posilování ruské vojenské přítomnosti u hranic s Ukrajinou i obvinění z vměšování Ruska do amerických voleb.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!