Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ke zlepšení vztahů EU a Ruska musí Moskva zanechat provokací, řekl předseda Evropské rady Michel

Charles Michel foto: Reuters

Brusel/Moskva - Napjaté vztahy Evropské unie s Ruskem se mohou zlepšit jen tehdy, když Moskva zanechá provokativních akcí. Po telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to dnes uvedl předseda Evropské rady Charles Michel. Ruskému lídrovi zopakoval, že sedmadvacítka odsuzuje "nelegální, provokativní a rozkladné" akce Ruska vůči členským zemím EU i partnerským státům a nadále stojí za Ukrajinou.
  17:51aktualizováno  19:28

Švýcaři na summit Rusko-USA neakreditují novináře očkované ruskou vakcínou

Michel podle svého úřadu také Putinovi sdělil, že Rusko může hrát významnou roli při „poklidném řešení krize“ v Bělorusku. Putin podle tiskové služby Kremlu v telefonátu uvedl, že Rusko a EU zůstávají důležitými partnery, ale současné vztahy nelze považovat za uspokojivé.

Oba lídři se telefonicky spojili v době mezi dvěma unijními summity, jejichž tématem byly a budou vztahy s Ruskem. Na květnové mimořádné schůzce šéfové členských zemí jednomyslně odsoudili agresivní chování Ruska a dali najevo solidaritu s Českem v jeho diplomatické roztržce vyvolané vrbětickou kauzou: Praha oznámila, že z explozí v muničních skladech ve Vrběticích v roce 2014 podezírá agenty ruské tajné služby. 

Za dva týdny při další vrcholné schůzce mají představitelé unijních zemí debatovat o výsledcích analýzy, zda funguje dosavadní přístup EU vůči Moskvě.

Politicko-letecká ‚válka‘ eskaluje. Rusko odmítlo přijmout linky z Paříže a Vídně, EU chystá další sankce

„Zhoršující se vývoj ve vztazích EU a Ruska se může změnit, jen pokud Rusko zanechá rušivého chování,“ napsal po telefonátu Michel na twitteru. Dodal, že Putinovi tlumočil poselství jednoty evropského bloku ve vztahu k jeho zemi.

„Jak zdůraznil Vladimir Putin, ačkoli Rusko a Evropská unie zůstávají velmi významnými partnery v oblasti obchodu a investic, současný stav rusko-unijních vztahů nelze považovat za uspokojivý,“ uvedlo po rozhovoru dvou státníků tiskové oddělení Kremlu. Během debaty rovněž zaznělo, že je ve společném zájmu vrátit se k pragmatické a zdvořilé spolupráci, píše agentura TASS. Oba politici podle ní vyjádřili shodný názor na „důležitost spolupráce v konkrétních sférách jako je zdravotnictví, klimatická agenda nebo řešení regionálních konfliktů“.

Tématem rozhovoru byly podle Bruselu také nové unijní sankce proti Bělorusku, které jsou reakcí na vynucené přistání civilního letu v Minsku a uvěznění opozičního novináře Ramana Prataseviče. Putin je přitom hlavním spojencem běloruského vůdce Alexandra Lukašenka. Michel zopakoval, že EU trvá na tom, aby Lukašenkův režim propustil politické vězně, zanechal násilí a zahájil dialog s opozicí. Putin v telefonátu podle Kremlu označil další unijní sankce vůči běloruskému režimu a také „pokusy o vměšování do vnitřních záležitostí suverénního státu“ za kontraproduktivní.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat