Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ke zlepšení vztahů EU a Ruska musí Moskva zanechat provokací, řekl předseda Evropské rady Michel

Charles Michel foto: Reuters

Brusel/Moskva - Napjaté vztahy Evropské unie s Ruskem se mohou zlepšit jen tehdy, když Moskva zanechá provokativních akcí. Po telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to dnes uvedl předseda Evropské rady Charles Michel. Ruskému lídrovi zopakoval, že sedmadvacítka odsuzuje "nelegální, provokativní a rozkladné" akce Ruska vůči členským zemím EU i partnerským státům a nadále stojí za Ukrajinou.
  17:51aktualizováno  19:28

Švýcaři na summit Rusko-USA neakreditují novináře očkované ruskou vakcínou

Michel podle svého úřadu také Putinovi sdělil, že Rusko může hrát významnou roli při „poklidném řešení krize“ v Bělorusku. Putin podle tiskové služby Kremlu v telefonátu uvedl, že Rusko a EU zůstávají důležitými partnery, ale současné vztahy nelze považovat za uspokojivé.

Oba lídři se telefonicky spojili v době mezi dvěma unijními summity, jejichž tématem byly a budou vztahy s Ruskem. Na květnové mimořádné schůzce šéfové členských zemí jednomyslně odsoudili agresivní chování Ruska a dali najevo solidaritu s Českem v jeho diplomatické roztržce vyvolané vrbětickou kauzou: Praha oznámila, že z explozí v muničních skladech ve Vrběticích v roce 2014 podezírá agenty ruské tajné služby. 

Za dva týdny při další vrcholné schůzce mají představitelé unijních zemí debatovat o výsledcích analýzy, zda funguje dosavadní přístup EU vůči Moskvě.

Politicko-letecká ‚válka‘ eskaluje. Rusko odmítlo přijmout linky z Paříže a Vídně, EU chystá další sankce

„Zhoršující se vývoj ve vztazích EU a Ruska se může změnit, jen pokud Rusko zanechá rušivého chování,“ napsal po telefonátu Michel na twitteru. Dodal, že Putinovi tlumočil poselství jednoty evropského bloku ve vztahu k jeho zemi.

„Jak zdůraznil Vladimir Putin, ačkoli Rusko a Evropská unie zůstávají velmi významnými partnery v oblasti obchodu a investic, současný stav rusko-unijních vztahů nelze považovat za uspokojivý,“ uvedlo po rozhovoru dvou státníků tiskové oddělení Kremlu. Během debaty rovněž zaznělo, že je ve společném zájmu vrátit se k pragmatické a zdvořilé spolupráci, píše agentura TASS. Oba politici podle ní vyjádřili shodný názor na „důležitost spolupráce v konkrétních sférách jako je zdravotnictví, klimatická agenda nebo řešení regionálních konfliktů“.

Tématem rozhovoru byly podle Bruselu také nové unijní sankce proti Bělorusku, které jsou reakcí na vynucené přistání civilního letu v Minsku a uvěznění opozičního novináře Ramana Prataseviče. Putin je přitom hlavním spojencem běloruského vůdce Alexandra Lukašenka. Michel zopakoval, že EU trvá na tom, aby Lukašenkův režim propustil politické vězně, zanechal násilí a zahájil dialog s opozicí. Putin v telefonátu podle Kremlu označil další unijní sankce vůči běloruskému režimu a také „pokusy o vměšování do vnitřních záležitostí suverénního státu“ za kontraproduktivní.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!