Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Moskva v sevření covidu. Během pandemie na tom nebyla hůře, tamní úřady zpřísňují omezení

Odebírání vzorku koronaviru na letišti Sheremetyevo v Moskvě. foto: Reuters

Moskva - Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi se objevilo dalších 17 906 případů nákazy. Oznámil to v sobotu ruský operativní štáb. Metropole tak hlásí rekordní denní přírůstek už druhý den po sobě, v pátek tam úřady oznámily 9056 případů nákazy. Vedení Moskvy proto už v pátek zpřísnilo karanténní opatření a prodloužilo ta stávající.
  13:06

Očkování v Česku funguje, říkají čísla. Po druhé dávce se nakazila jen hrstka lidí, většinou to mělo zřejmou příčinu

Nejrozlehlejší země světa, kde žije přibližně 146 milionů lidí, eviduje od vypuknutí pandemie celkem 5,29 milionu potvrzených případů nákazy. Podle informací operativního štábu dosud zemřelo 128 911 lidí, kteří se předtím infikovali koronavirem. Za poslední den evidují úřady 466 zemřelých v souvislosti s covidem-19. Ruský statistický úřad Rosstat ale od začátku pandemie do letošního dubna registruje na 270 tisíc úmrtí kvůli této infekci, poznamenala agentura Reuters.

Dramatická epidemická situace panuje v současné době především v Moskvě, kde se denní přírůstky za necelé dva týdny ztrojnásobily. Tamní úřady v pátek ve snaze omezit šíření viru mimo jiné zakázaly shromáždění více než 1000 lidí a prodloužily omezení pro venkovní divadla, hřiště či dětské koutky v nákupních centrech. Restaurace, kavárny a kluby budou dál muset být zavřené v době od 23:00 do 06:00.

K šíření koronaviru podle úřadů přispívají hlavně nové mutace viru a nedostatečná proočkovanost obyvatel. Moskevské úřady proto ve středu nařídily povinnou vakcinaci proti covidu-19 pro pracovníky ve službách, aby zajistily nejméně šedesátiprocentní proočkovanost této skupiny. V pátek úřady oznámily, že nemocnice v metropoli nebudou poskytovat rutinní zdravotní péči pacientům, kteří nejsou očkovaní. Ošetří pouze urgentní případy či nemocné s rakovinou nebo chorobami krve, uvedl server The Moscow Times. Výjimkou budou rovněž pacienti, kteří kvůli svému zdravotnímu stavu očkováni být nemohou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!