Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus se vzdal titulu čestný předseda ODS

Česko

  10:20
PRAHA - Vystoupení Václava Klause na volebním sjezdu ODS bylo velmi stručné. Prezident řekl, že nesouhlasí s politikou strany a vzdal se titulu čestného předsdedy. "Považujte to za vstřícné gesto, neberte to jako nevraživost," řekl Klaus. Po projevu uvedl, že se nechystá zakládat novou politickou stranu. Sledujte on-line z kongresu ODS

Václav Klaus při krátkém projevu na kongresu ODS. foto: Lucie VadlejchováLidovky.cz

Ve svém projevu zdůraznil, že už delší dobu má nemalý problém identifikovat se s celou řadou postojů největší vládní strany. ODS se podle něj stala stranou politického středu. " Prezident určitě nebude zakládat stranu," řekla pak hlava státu novinářům.

Příchod Václava Klause na kongres


"Tato politika není tou, se kterou jsem ODS zakládal a dlouhá léta vedl," vysvětlil svůj krok. ODS označil za stranu spíše lobbistických zájmů, než idejí.


Podívejte se na fotky


"Abych probíhající přeměně ODS ze strany pravicové a občanské ve stranu politického středu a stranu spíše lobbyistických zájmů než idejí nestál v cestě, rozhodl jsem se poděkovat vám za titul čestného předsedy a tohoto titulu se dnes, na tomto místě, definitivně vzdát," řekl v projevu Klaus.

"Bylo to v posledním období přítěží pro vás, ale - musím se přiznat - i pro mne. Považuji to vůči ODS za gesto vstřícné. Neberte, prosím, toto mé rozhodnutí jako projev nevraživosti či nekonstruktivnosti," dodal zakladatel strany.

Poděkoval kongresu za pozornost a 18 let společné práce. Bývalí straničtí kolegové ho odměnili potleskem a kyticí.

Martin Říman se vyjadřuje k tomu, že se Václav Klaus vzdal titulu čestný předseda ODS.


Klause po projevu vyprovodil ze sálu předseda ODS Mirek Topolánek. Svůj krok nechtěl prezident později detailněji komentovat. "Jakýkoli rozhovor udělám po kongresu ODS, dnes nebudu ke svému projevu přidávat nic. Přihlaste se na rozhovor," prohlásil Klaus.

Tomáš Julínek se vyjadřuje k tomu, že se Václav Klaus vzdal titulu čestný předseda ODS.


Bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl uvedl, že Klausův krok ho nepřekvapil, prý se o tom neoficiálně hovořilo. "Pro nás to znamená vzít věci na vědomí"," uvedl Bendl. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek si myslí, že Klaus nezvládl "předání žezla". "Je to trošku projev ješitnosti, byť s velkou nostalgií. Trošku v mých očích klesl," prohlásil. Podle bývalého hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského se strana s odchodem Klause musí vyrovnat.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek považuje dnešní rozhodnutí prezidenta Václava Klause vzdát se čestného předsednictví strany za logický krok. Šéf ODS, který se na nynějším 19. kongresu opět uchází o vedení strany, doplnil, že Klausův odchod pomůže nezávislosti prezidentského úřadu i ODS, která se "osvobodí". "Nicméně mne to ne úplně těší, nemám pocit, že by ODS v tuto chvíli byla nadšená z toho, co udělal. Nemám ani pocit, že by ji to nějak poškodilo," řekl Topolánek ve foyer pražského hotelu Clarion, kde od pátku občanští demokraté jednají. Premiér o prezidentově rozhodnutí prý dopředu nevěděl.

Delegáti i plakali
Klausovo rozhodnutí mnohé řadové občanské demokraty dojalo, někteří byli viditelně rozrušení, vyjadřovali zklamání z vývoje ve straně a uvažují o odchodu. Například zastupitelka městské části Brno - Kohoutovice Mária Králíková, která je hostem výkonné rady strany uvažuje, že ODS opustí. "Ještě počkám, co udělá Pavel Bém," řekla se slzami v očích.

Na kongresu strávila hlava státu o něco více než hodinu. Klaus přijel v 9:15, v 9:25 odešel do salónku, kde čekal na svůj čas k projevu. Před delegáty předstoupil v 10:10 po projevu Topolánka s více než půlhodinovým zpožděním.

Při odchodu ho doprovázel chumel novinářů. Za Klausem přicházeli delegáti kongresu, děkovali mu za práci pro strany a loučili se s ním. V 10:25 jeho limuzína z hotelu pražských Vysočanech odjela.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!