Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Klausova strana má stihnout volby. Bobošíková slibuje bobofičák

Zprávy z EU

  14:31
Nejpozději do 17. září bude jasno, jestli do říjnových sněmovních voleb zasáhne strana vedená Václavem Klausem. Šéfka Suverenity Jana Bobošíková v rozhovoru pro Lidovky.cz řekla, že se s bývalým prezidentem brzy znovu sejde. A že by pro kadidaturu společně mohli probudit některou spící stranu.

Jana Bobošíková s fotografií Václava Klause foto: MAFRA: Michal Růžička

Ve spojení s vámi se teď stále častěji skloňuje jméno Václava Klause. Jak to tedy je? Bude Jana Bobošíková lídrem Suverenity do předčasných voleb? Nebo je to otevřené?
Je to otevřená otázka. Pokud se Václav Klaus rozhodne pro návrat do politiky – a on sám naznačuje, že o tom vážně uvažuje –, tak si dovedu představit, že Suverenita pod mým vedením kandidovat nebude. Většina našich lidí to pak podpoří a bude kandidovat právě s tímto novým subjektem Václava Klause. I toto si umím představit.

A pokud ne?
Pokud se to nestane, kandiduje Suverenita ve volbách a já jsem jejím lídrem. To je celé. Jsou to dvě možnosti, které jsou ve hře.

Do voleb zbývají ale jen dva měsíce. Vy v tuto chvíli připravujete a finalizujete kandidátky?
Jednoznačně.

Bez ohledu na to, jestli vám pan Klaus kývne, nebo ne? Pak se to jen případně překope?
Přesně tak. Jenom bych neříkala překope, ale přelije. Nepředpokládám, že by pan profesor Klaus, pokud se rozhodne jít do voleb, kandidoval v rámci Suverenity. Myslím, že naše strana bude sice velmi podstatnou, ale přeci jen částí případné kandidatury.

Je ale otázka, nakolik něco takového je možné vůbec stihnout v legislativních termínech, které jsou pro vznik nové strany. Kandidátky mají být podané do 17. září.
(Smích.) Moje dospělé dcery mají na mou činnost termín bobofičák. A s použitím bobofičáku je to opravdu zvládnutelné. Samozřejmě zákony známe a budeme se pohybovat v rámci zákonných lhůt.

Musela by to být ale úplně nová strana? Nebo – jak jste i vy sama zmiňovala SUPR klausovce – by stačila změna stanov Suverenity tak, aby se proměnil váš název a mohli jste vtáhnout do hry širší základnu? Spojit proudy, po kterých volá Václav Klaus. Co vidíte jako reálnější?
Vidím jako reálnější jednoznačně tu druhou možnost. Je otázkou, jestli ta strana bude úplně nová. A nebo zda to bude strana, která je v tuto chvíli třeba spící a nevykazuje velkou a viditelnou politickou činnost.

Jaká spící strana podle vás má největší naději na probuzení?
To nevím. Záleží to na případném rozhodnutí pana prezidenta. Určitě má na výběr, o tom nepochybuji.

O víkendu jste měla jednání s poslancem Borisem Šťastným, který na sklonku týdne opustil ODS. Vzešlo z toho nějaké zásadní spojenectví? Nebo šlo jenom o výměnu názorů?
Je to neformální spojenectví pod heslem: „Uděláme všechno pro to, aby případný návrat Václava Klause do aktivní politky byl úspěšný.“ A ta situace se vyvíjí.

Vidíte nějaký hraniční termín pro to, dokdy se musí Václav Klaus vyjádřit, aby mohl reálně zasáhnout už do těchto voleb? A ne třeba až pro volby do europarlamentu v květnu příštího roku?
Deadline známe všichni. Je to 17. září, což je poslední den, kdy se dávají kandidátky. To je ale opravdu smrtelný deadline.

A nějaký realistický, se kterým sama pracujete při debatách uvnitř členské základny a s dalšími sympatizanty?
Vnitřně jsme si ho ještě nestanovili. Ale máte pravdu, že v nejbližší době to budeme muset udělat. Zatím ho ale nemáme.

Čeká vás s Václavem Klausem ještě další schůzka poté, co jste ho navštívila v pátek na Hanspaulce?
Ano, čeká. Nebudu říkat kdy a kde.

V řádech dnů?
Bude to v řádech dnů. Možná v řádech hodin.

Janeček s příznivci se přidá ke Klausovi

Dlouholetý člen ODS Jiří Janeček opustil občanské demokraty. Rozhodl se připojit k Václavu Klausovi, který přemýšlí o návratu do politiky. Předpokládá, že by jej mohlo následovat několik set příznivců Pravé frakce, kterou v rámci ODS založil. Z ODS v posledních dnech odešlo několik významných členů, kteří se chtějí připojit ke Klausovi. V pátek například vystoupil ze strany Boris Šťastný. "Po zralé svobodné úvaze jsem se rozhodl odejít po deseti letech z ODS a přidat se k Václavovi Klausovi. Pokud to neumí udělat současné vedení ODS, musím to udělat sám," napsal Janeček v prohlášení.

Zdroj: ČTK

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!