Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Prezidenta sundalo ze stěny již 600 obcí. Hrad: Je to pokleslé

Česko

  18:30
ZLÍN - K protestu starostů, kteří vyjadřují nesouhlas s prezidentskou amnestií sundáváním portrétů Václava Klause ve svých úřadech, se k dnešnímu odpoledni připojilo asi 600 starostů. Ozvaly se také různé instituce, sdělil jeden z iniciátorů akce, starosta Želechovic nad Dřevnicí na Zlínsku Michal Špendlík.

Obraz prezidenta sundal ze stěny i starosta obce Hybrálec. foto: MAFRA, Petr Lemberk

V některých obcích se k protestu připojují také ředitelé škol. Hrad to v pondělí označil za projevy pokleslého politického boje.

Špendlík s tím však zcela nesouhlasí. "Nejde o politiku, většina starostů a ředitelů škol nejsou členy žádných politických stran. Jde o vyjádření názoru občanů," uvedl. Ředitel základní školy v Želechovicích Michal Cholek již v pondělí uvedl, že vedení školy děti do protestu nevtahuje, žáci se však sami na amnestii ptají.

ČTĚTE TAKÉ:

Žádný zákon navíc podle Špendlíka neukládá povinnost mít pověšený portrét prezidenta na obecním úřadě či ve škole. "Každý má právo jej taky sundat," řekl starosta, který odmítl také slova o mediální hysterii. "Jsme naprosto klidní, spíš mám pocit, že hysterii podléhají některé komentáře z Hradu," podotkl starosta.

Pražské městské části obrazy sundávat nebudou

Protest starostů vznikl v pátek, v pondělí se k němu již připojila více než stovka zástupců obcí. Podle Špendlíka se však s podporou ozývají i běžní občané. Většina starostů, kteří k dnešku vyjádřili souhlas s protestem, pochází ze Zlínského kraje, někteří také z jižní Moravy či jižních Čech.

Naopak pražské městské části podle dostupných informací iniciativu podpořit nehodlají. Nepřipojí se Praha 1 ani Praha 2. Sundávat portrét prezidenta se nechystá ani vedení páté, šesté, sedmé a osmé městské části, zjistila ČTK.

V ČR je asi 6250 obcí. Špendlík kritizuje amnestii především proto, že zastavila stíhání za úmyslné trestné činy, včetně majetkových, a osvobozeni byli lidé za ně odsouzení. "Dokázali bychom pochopit, že za neúmyslný trestný čin byl někdo osvobozen, může mu být dána druhá šance. Ale tohle vypadá jako předem promyšlený krok," uvedl již dříve Špendlík. Klaus je přesvědčen, že vyhlášení amnestie bylo správné rozhodnutí a že se to po nějakém čase, až vychladnou horké hlavy, ukáže.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...