Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Knapková: taxík, pak postup

Česko

Čeští skifaři mají medailovou formu, Knapková i Synek suverénně vyhráli svá čtvrtfinále

Olympijské hry - Češi mají ve vodních sportech zaděláno na několik cenných kovů

OLYMPIJSKÉ HRY V PEKINGU PEKING

Ještě nebylo třeba oslavných gest, ještě nenastal čas medailových radovánek. Včerejší triumfy českých skifařů však patřičnou váhu měly. Miroslava Knapková a Ondřej Synek ovládli své čtvrtfinálové jízdy s náskokem několika vteřin, byť nesešlápli plyn naplno. Oba tak dali najevo svou sílu.

„Nejspíš jsem měla nejlehčí ze čtyř jízd. Závodila jsem svižně, ale taky jsem šetřila energii,“ přiznala Knapková. „Výhra je důležitá pro nasazení do čtvrtečního semifinále, neměla bych dostat Karstenovou,“ zmínila královnu světového skifu, k níž se v poslední době přibližuje. Podobně uvažoval Synek. „Jen jsem si hlídal první místo, abych v semifinále nenarazil na trojnásobného mistra světa Drysdalea z Nového Zélandu, aby to nebyl zbytečný masakr. Takže jsem nenastupoval a nefinišoval, to si schovávám,“ povídal se skromným úsměvem.

Skifaře zaujala konkurence. „Angličan Campbell je po operaci kolena. Dneska ho porazil Němec Hacker, ale ten na tom prý taky není dobře. A Drysdale? Ten vyhrál svoje čtvrtfinále,“ hodnotil soupeře Synek.

Synek si ostříhal mozoly Závodníkům se zamlouvalo počasí, po nedělních deštích teplota klesla o deset stupňů. „Takové podmínky jsou lepší, obloha se vyčistila od smogu, už to tu nepůsobí tak depresivně. Snad to vydrží,“ doufala Knapková, které chybělo jen sluníčko. „Protože ho mám ráda. Ale to strašné vedro zase nemusím.“

„Jo, vzduch je hned kvalitnější. Tohle je konečně aspoň trochu evropské počasí, ty „dušáky“ nejsou pro mě,“ souhlasil Synek, který se v pondělí chopil nůžek a ostříhal si dlaně od mozolů. „A udělal jsem dobře, při sobotní rozjížďce mi vesla mezi těmi kousky zatvrdlé kůže všelijak klouzaly, což mě štvalo. Teď už to byla pohoda, mašina jela bez vady,“ pochvaloval si.

Zatímco všichni veslaři dojíždějí ke kanálu z olympijské vesnice, Knapková využívá jeden ze čtyř pokojů v hotelu tři kilometry od kanálu, které pronajal svaz.

„Na tréninky i na závody jezdím taxíkem. A zpátky taky. Prostě si mávnu a jedu,“ vysvětlila svěřenkyně trenéra Kacovského, o níž i v Pekingu pečují lidé z týmu Kateřiny Neumannové - fyzioterapeut, biochemik a odborník na výživu. „Klape to perfektně,“ je spokojená.

„Mně ubytování v hotelu přijde zbytečné, hodinka cesty z vesnice mě nezabije. Speciální tým nemám, stačí mi trenér, který je nervózní. Já taky,“ smál se Synek.

Včerejší den byl pro české veslaře veskrze úspěšný. Čtyřka „bez“ Karel Neffe, Milan Bruncvík, Michal Horváth, Jan Gruber vyhrála svou opravnou jízdu a je rovněž v semifinále, a dvojskif Gabriela Vařeková, Jitka Antošová byl ve své opravě druhý, což v jeho případě znamená sobotní finále. „Holky jely skvěle, je to postup s historickou příchutí,“ chválil posádku Tomáš Kacovský.

Dnes bude bojovat o bytí párová čtyřka, stříbrná z Atén. Dříve vlajková loď českého veslování musí ve své opravě skončit lépe než čtvrtá.

O autorovi| Jiří Jakoubek, zpravodaj LN v Číně

Autor: