Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Koalice KSČM a ČSSD v Karlovarském kraji končí. Radní ČSSD rezignují

Česko

  9:59
KARLOVY VARY - Koalice KSČM a ČSSD ve vedení Karlovarského kraje končí. Komunisté ve čtvrtek odmítli návrh ČSSD, aby se do dohody o novém hejtmanovi funkce prvního náměstka přesunula z KSČM na zástupce ČSSD.

Jednání krajského zastupitelstva mělo 12. února v Karlových Varech řešit nové složení rady kraje po rezignaci hejtmana. foto: ČTK

Pokud se do půl roku zastupitelé neshodnou na kandidátovi na hejtmana a nezvolí ho, budou muset být nové volby. ČSSD navrhla komunistům Jakuba Pánika, ale toho komunisté odmítli. Krajský předseda ČSSD Petr Navrátil ve čtvrtek řekl, že se tím otevírá cesta pro hledání nové koalice.

Komunisté ještě před zahájením čtvrtečního jednání zastupitelstva projednali návrh ČSSD a nepřistoupili na něj. Podle první náměstkyně hejtmana Evy Valjentové (KSČM) by o takové návrhu měl rozhodnout krajský výbor, který se ale sejde až v pondělí 16. února. ČSSD ale už odmítla čekat a ohlásila konec koalice.

Postupná rezignace

Hned na začátku jednání zastupitelstva rezignovali na místo v radě zástupci ČSSD Martin Havel, náměstek Petr Navrátil rezignoval písemně už předem, protože se chce plně věnovat práci starosty Chebu, funkce uvolněného zastupitele se vzdal i Edmund Janisch.

V 45členném krajském zastupitelstvu má KSČM 14 hlasů, ČSSD 13, pět křesel patří ODS a Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí, ALTERNATIVA má čtyři křesla a TOP 09 + Starostové také čtyři.

Jak ve čtvrtek před zastupitelstvem novinářům řekli zastupitelé za STAN, když středové a pravicové strany nabízely ČSSD možnost vzniku široké krajské koalice, sociální demokraté tehdy odmítli s tím, že koalice s KSČM bude stabilnější. „Teď se ukázalo, že není. Pokud by ČSSD chtěla opět s námi o nějaké spolupráci jednat, musí nejprve vystoupit z koalice s KSČM,“ řekl zastupitel za STAN a primátor Karlových Varů Petr Kulhánek.


Autoři: ,